">
DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
rally

Martin Prokop již včele Korsické rallye mezi juniory

Skvělý den má za sebou Martin Prokop na Korsice. Vítězstvím na pěti dnešních vložkách se posunul na první příčku v klasifikaci JWRC a do třetí etapy odstartuje s náskokem téměř půl minuty na druhého v pořadí.

Výborným výkonem v dnešní sobotní etapě vykročili Martin Prokop s Janem Tománkem za obhajobou loňského prvenství mezi juniory v Korsické rallye.

“Můžeme být spokojení. Vzhledem k tomu, že rozestupy nebyly příliš velké, zvažovali jsme ráno, jakou míru rizika zvolit. Pět „erzet“ jsme jeli naplno, tu poslední jsme pak už vypustili. V průběhu odpoledne se nám pak podařilo zajet dva výborné časy. Po technické stránce zatím vše funguje, jedinou menší komplikací jsou přehráté gumy, kdy si musíme dávat pozor, abychom je nepřepálili,“ upozorňuje jihlavský pilot.


Foto: www.martinprokop.com

České dvojici startující s Citroenem C2 S1600 zatím zdatně sekundují dvě posádky jedoucí s Renaultem Clio R3. Rychlejší z obou těchto vozů ztrácí na vedoucí Jipocar Racing Team před nedělní etapou necelou půl minutu. „Evidentně jim místní podmínky sedí. Navíc Campana je domácí jezdec startující na divokou kartu a tratě tak velmi dobře zná. My můžeme být jen rádi, že se nám jim po dnešním dnu podařilo poodjet. Nicméně nemůžeme si dovolit polevení v tempu,“ je si vědom Martin. „Je to hodně náročné a už se těšíme do cíle,“ uzavírá.

Klasifikace JWRC po 2.etapě
1. Prokop/Tománek (Citroën C2 S1600) 2:45:55.3 hod
2. Campana/Teissier (Renault Clio R3) + 29.2 s
3. Ogier/Ingrassia (Citroën C2 S1600) + 1:09.2 min



Loeb míří za desátým letošním vítězstvím

Na středomořském ostrově Korsika nadále pokračuje skvostné představení Sebastiena Loeba. Ten s přehledem dominuje celé soutěži a na konci druhého dne má na své pronásledovatele pohodlný náskok. V poslední rychlostní zkoušce dnešní etapy tak lehce ubral a přenechal dílčí vítězství Francoisi Duvalovi. Loeb tak sice nezopakuje svůj výkon z roku 2005, kdy vyhrál všechny rychlostní zkoušky na Tour de Corse, přesto s přehledem míří za svým letošním desátým triumfem.

"V poslední rychlostní zkoušce jsem trochu ubral plyn a nejel úplně naplno. Jinak ale je vše perfektní," řekl čtyřnásobný mistr světa. "Pro jistotu mám ve voze dvě rezervní pneumatiky. Auto je sice trochu těžší, ale je to v pohodě." Ani dnes se Mikko Hirvonenovi nepodařilo Sebastiena porazit, na poslední zkoušce zajeli oba dva rivalové stejný čas. Hirvonen tak bojuje o druhé místo s Francoisem Duvalem. "Celý den jsme se spolu přetahovali, ale byl to pro mě dobrý den. Zítra se pokusím udržet druhé místo. To je vše, co mohu udělat, a druhé místo by bylo důležité," dodal finský jezdec.

Jediný jezdec, který se po dvou dnech mohl radovat z poražení Sebastiena Loeba, je právě Francois Duval. "Trať byla agresivnější a klikatější, to mi vyhovuje," řekl Belgičan. Ten na Mikko Hirvonena ztrácí čtyři sekundy, ale s útokem na druhé místo se asi moc počítat nedá.

Po včerejšku bojovala o čtvrté místo ještě trojice jezdců, z tohoto interního souboje vyšel dnes vítězně Jari-Matti Latvala. Mladý Fin dnes stabilně zajížděl rychlé časy a dvojici Subaru poodjel. Na Pettera Solberga má po sobotě náskok 22 sekund, Chrise Atkinsona připravil o šanci na čtvrté místo defekt. "Skutečně mě dnes moc bavilo," řekl J.M. Latvala. "A hlavně: mám s sebou dvě rezervní pneumatiky, ale navzdory tomu jsem zajížděl skoro stejné časy jako Mikko." Petter Solberg byl taktéž spokojen: "Já jsem dnes pomalejší než včera nebyl," řekl norský jezdec k pádu na páté místo. "Jsem ale spokojen, více jsem dnes z vozu nemohl dostat."

Na sedmé místo se dnes ráno posunul Urmo Aava, který osmému Brice Tirabassimu nadělil více než minutu. Francouz ale bude zítra muset počítat s útokem devátého Wilsona a desátého Ostberga, kteří na něj ztrácejí jen sedm respektive osm sekund. Veškeré naděje na dobrý výsledek pro tým Suzuki ukončila jedenáctá rychlostní zkouška. Toni Gardemeister musel kvůli nízkému tlaku oleje zastavit a mohl pokračovat až po opravě, která ho stála pět minut a P.G. Andersson v té samé rychlostní zkoušce havaroval.

Kompletní výsledky Tour de Corse najdete na serveru eWRC-results.com, kde zítra od 8:43 budete moci sledovat i závěrečnou etapu tohoto posledního asfaltového podniku letošní sezóny.



Honza Černý: Bez jedničky na jedničku

Předposledním podnikem letošního rallysprintového šampionátu byl druhý ročník obnovené Rally Jeseníky, jejímž centrem bylo město Šternberk. Soutěž letos přilákala úctyhodných 138 účastníků mezi nimiž nemohla chybět ani příbramsko-pražská posádka Jan Černý – Pavel Kohout s vozem Peugeot 206 RC.


Foto: Pavel Malý

Smůla se však bohužel letos příbramskému jezdci lepí na paty a nebylo tomu jinak ani v Jeseníkách. Těsně před závodem totiž došlo u vozu k poruše převodovky a Honzovi nezbývalo nic jiného než absolvovat celou soutěž bez prvního převodového stupně. “Rozhodli jsme se soutěž nakonec absolvovat a zkusit vybojovat, co nejlepší umístění. Hlavním cílem je samozřejmě titul vícemistra ve třídě A7 a každý bod je v tuto chvíli důležitý,“ komentoval situaci Honza.

Již první rychlostní zkouška však ukázala, že Honza do Jeseníků nepřijel jen sbírat body. Jeho Peugeot projel cílem téměř o 19 vteřin před bratrskou dvojicí Šebestů a na vložce druhé pak k náskoku přibylo dalších osm vteřin. “První rychlostní zkouška byla naštěstí plynulá a rychlá a tak jsme ztratili pouze několik vteřin na startu při rozjíždění na dvojku. Mohli jsme si tak vytvořit určitý náskok, protože na druhé vložce jsme počítali s větší ztrátou. Úvodní část totiž byla velmi pomalá s několika velmi úzkými a pomalými zatáčkami, které jsme zkrátka museli prodat. Dále následovala řada úzkých vracáků do kopce, kde to na dvojku také nebylo zrovna ideální,“ popisuje začátek soutěže Honza.


Foto: Martin Blahák

V průběhu dne začínalo být čím dál tím jasnější, že pokud vše půjde hladce, vítězství ve třídě A7 si Honza s přehledem pohlídá. Zajímavější však začínala být situace v rámci skupiny A, ve které se Honza usadil na čtvrtém místě, o které vedl krásný souboj s Milanem Kneifelem na Peugeotu 206 s1600. Na osmé rychlostní zkoušce byl však nucen odstoupit vinou technického problému dosud na třetím místě jedoucí Antonín Novák a Honza se tak náhle ocitl na bronzové příčce, kterou si již s přehledem pohlídal. “Z výsledku jsme měli opravdu velkou radost. Dá se říci, že lépe to snad ani dopadnout nemohlo, když vezmeme v potaz všechny problémy, které nás před závodem potkali. Auto jinak fungovalo skvěle a závodění jsme si užívali. Velkou pochvalu zaslouží pořadatelé závodu. Vše fungovalo naprosto perfektně a rychlostní zkoušky se nám moc líbily. Samozřejmě děkujeme také našim mechanikům,“ uzavírá příbramský jezdec.


Foto: Martin Blahák

Nakonec tedy promáčený závod v Jeseníkách dopadl pro Honzu Černého více než dobře a k vítězství ve třídě přidal ještě třetí místo ve skupině A. Celkově se posádka Černý – Kohout umístila na 12. místě absolutního pořadí.



Sordo u Citroenu i příští rok

Dani Sordo bude i příští rok jezdit za tovární tým Citroen. Španělský jezdec tak nebude nahrazen Marcusem Gronholmem, jak naznačovaly některé zahraniční zdroje. Informaci o prodloužení smlouvy Daniho Sorda potvrdil Olivier Quesnel serveru autosport.com: "Marcus je u nás vítán, ale obávám se, že by musel přinést balík peněz a jet v našem béčku. Daniho máme pro rok 2009 pod smlouvou."

Pokud by se tedy chtěl Marcus Gronholm zúčastnit v příštím roce mistrovství světa v rally, tak by to mohlo být v týmu Subaru. Objevují se totiž první informace, že by na konci roku mohl Petter Solberg svůj dlouholetý tým opustit, ačkoliv to oficiální zdroje ze Subaru nadále vehementně popírají.



Citroen: 14 soutěží – nebo končíme

Účast na mistrovství světa v rally má Citroen zajištěn do konce roku 2009. O pokračování v dalších letech zatím nebylo navzdory velkým úspěchům v mistrovství světa rozhodnuto. Letošní titul pro Sebastiena Loeba je již jen formalitou a i šance na zisk titulu konstruktérů nejsou vůbec malé. Přesto francouzská značka opět hrozí koncem v MS. Pokud totiž FIA nezmění názor na počet soutěží v mistrovství světa, tak Citroen nehodlá pokračovat.

Díky zavedení rotací jednotlivých soutěží došlo ke snížení počtu soutěží na dvanáct za sezónu, během dvou let tak má přijít na řadu celkem 24 soutěží. Tento systém začne platit již příští rok, ačkoliv továrny proti němu od začátku protestovaly. Nyní vyjednávají o navýšení počtu soutěží pro další sezóny.

"Měnit něco pro rok 2009 je již pozdě, takže to budeme muset akceprovat, i když se nám to nelíbí," řekl sportovní ředitel Citroenu Citroën francouzské tiskové agentuře AFP. "Pro rok 2010 jsme s Fordem, Subaru a Suzuki zajedno, že chceme čtrnáct soutěží." Tyto soutěže mají podle Quesnela vypadat následovně: "Šest až osm soutěží by byly "klasické" soutěže, které by se jely každý rok, zbytek by se pak mohl jet každý druhý rok."

Těmito "klasickými" soutěžemi by podle Quesnela mělo být Monte Carlo, Finsko, Řecko, Portugalsko, Sardinie, Španělsko, Argentina a Velká Británie. Ostatní soutěže, které by se jely jen jednou za dva roky, by se mohly párovat podle regionu a povrchu. "Mohla by se tak například střídat Brazílie s Mexikem, Švédsko s Norskem, Austrálie s Novým Zélandem nebo Korsika s Irskem," vysvětluje Quesnel. "Také by se mělo zvážit, zda nevzít do kalendáře soutěže ze zemí na vzestupu, jako například v Číně, Rusku nebo Indii."

Ale je celkem jedno, která soutěž bude rotovat s kterou – Citroen vyžaduje čtrnáct soutěží, jinak je pokračování za rok 2009 nejisté, jak upozornil Quesnel. K tomu požaduje šéf Citroenu zlepšení marketingu a prezentace mistrovství světa. "Prodej aut je čím dál tím těžší a my máme jen omezené prostředky na prezentaci našich výrobků. Pokud nám nebude formát MS od roku 2010 vyhovovat nebo pokud dojde k nějaké přechodné fázi, tak není vyloučeno, že Citroen skončí."

Vstup do IRC si ale Quesnel také představit nedokáže: "Zatím toho IRC moc neukázalo a myslím, že by mělo být mistrovstvím hlavně pro amatéry. Mistrovství světa je také myšleno pro profesionály. Nedokážu si představit, že by se "červená armáda" angažovala v IRC. Možná by ale bylo ideálním řešením spojení obou těchto šampionátů."

A zatím není ani vyloučen přestup značky do DTM. O tom by se podle Quesnela mohlo rozhodnout celkem rychle, pokud by se formát MS schválený FIA Citroenu nelíbil. "Středně nebo dlouhodobě by ale DTM bylo jen doplňkem k rallysportu, která je pro image značky Citroen velmi důležitý."



Sebastien Loeb stále kraluje Tour de Corse

Sebastien Loeb nadále dominuje Francouzské rally. Ani dnes zatím nebyl nikdo, kdo by asfaltového krále byl schopen porazit a tak jednička Citroenu s přehledem míří nejen za dalším vítězstvím na asfaltu, ale má velmi dobře nakročeno i k pátému titulu mistra světa. "Na prvních kilometrech deváté zkoušky bylo několik vlhkých míst, tam jsem nechtěl příliš riskovat. Pneumatiky byly v pořádku, ale člověk nikdy neví, tak jsem je trochu šetřil," řekl Sebastien Loeb.

Francouz má po devíti rychlostních testech náskok necelých 42 sekund na Mikko Hirvonena, který celý den bojuje s Francoisem Duvalem. Momentálně je od sebe dělí 2,6 sekundy. Velmi zajímavý je nadále i boj o čtvrté místo. Na to se před poledním servisem posunul Jari-Matti Latvala, který na Korsice zatím podává velmi dobrý výkon. Na páté místo tak odsunul Pettera Solberga, odstup mezi těmito dvěma rivali je ale úplně stejný jako mezi Hirvonenem a Duvalem – minimální. O šanci zasáhnout do tohoto boje přišel Chris Atkinson, který navzdory defektu pokračoval na prázdném kole a ztratil minutu a půl.

Nadále jede velmi pěkně i Urmo Aava. Estonec odskočil Toni Gardemeisterovi a nebýt minutové penalizace, tak by nyní již dýchal na záda Chrisi Atkinsonovi. Ostatní jezdci mají již větší než pětiminutovou ztrátu. Na prvním nebodovaném místě je Brice Tirabassi. O průběžné desáté místo přišel vinou defektu Conrad Rautenbach, jeho místo zaujal P.G. Andersson.

Do dnešního dění již nezasáhnul Dani Sordo. Původně se počítalo s tím, že vůz není příliš poškozen a že se Španěl dnes znovu objeví na startu. "Po převezení vozu do servisu byla C4 WRC prohlédnuta představiteli FIA, kteří zjistili poškození ochranného rámu. Z bezpečnostních důvodů tak nebylo pokračování v soutěži možné," řekl šéf týmu Citroen Olivier Quesnel.

Odpolední sekci Tour de Corse můžete sledovat společně s námi na serveru eWRC-results.com.



Martin Prokop svádí boj o vedení v Korsické rallye

Suverénním způsobem vstoupili Martin Prokop s Janem Tománkem do Korsické rallye, když zvítězili na úvodních třech měřených úsecích. O průběžné vedení v klasifikaci posádek JWRC je nakonec připravil defekt na RZ 6, kvůli kterému odstartují do sobotní etapy z aktuálně druhé pozice.

“Ranní část se nám povedla. Zpočátku jsme jeli spíše na jistotu, ale později jsme museli s ohledem na zrychlující se soupeře přidat na tempu. Na poslední dnešní vložce jsme bohužel udělali defekt a ztratili jsme tak čtrnáct vteřin, což nás stálo průběžné první místo. Nemůžeme tak být úplně spokojení. Je to škoda, vložku jsme do té doby na mezičasech vedli, mrzí mě, že se nám nepodařilo náskok udržet. Náročnost erzet bude totiž postupem času gradovat.”


Foto: www.martinprokop.com

“S nastavením auta jsme spokojeni, ve večerním servisu jsme jen vyměnili převodovku. Atmosféra závodu je fantastická a velkou měrou se na ní podílejí právě čeští fanoušci, kterých dorazila na Korsiku spousta,” pochvaluje si jihlavský pilot.

Klasifikace JWRC po 1.etapě
1. Campana/Teissier (Renault Clio R3) 1:16:23.7 hod
2. Prokop/Tománek (Citroën C2 S1600) + 9.1 s
3. Bettega/Scattolin (Renault Clio R3) + 13.7 s



Loeb na Korsice zatím neporažen

Sebastien Loeb je králem asfaltových soutěží. Tento fakt potvrzuje mistr světa i na Korsice, kde opanoval páteční etapu. Během dnešního dne vyhrál všech šest rychlostních zkoušek a s náskokem 32 sekund vede Tour de Corse. "Neměl jsem žádný problém, cítil jsem se dobře a i vůz byl dobrý. Našel jsem dobrý rytmus, rád bych v něm zítra pokračoval," řekla jednička Citroenu. Týmovému kolegovi Sordovi se ale již tolik nedařilo. Španěl necelý kilometr po startu do třetí rychlostní zkoušky havaroval a nezopakuje tak své druhé místo z Katalánska. "Byl jsem v celkem rychlé pasáži z kopce a začal brzdit do levé zatáčky. Byla tam ale nerovnost vozovky a díky ní se vůz lehce nadzvednul. Začal jsem hodně brzdit, ale trefil jsem skálu a poškodil levé přední kolo. Je to škoda, protože jsme měli dobré tempo, cítil jsem se dobře a zrovna jsem převzal druhé místo," dodal zklamaný Sordo, který nastoupí do druhé etapy.

Druhé místo tak po prvním dni patří Mikko Hirvonenovi. Ten ztrácí půl minuty na vedoucího Loeba a na třetího Duvala má náskok necelých dvou sekund. "Snažil jsem se co to šlo, ale rychleji už jsem nemohl. U mne bylo vše v pořádku, vůz byl dobrý, ale na dostižení Sebastiena to nestačilo," prohlásil druhý muž průběžného hodnocení mistrovství světa. Úplně spokojen nebyl ani Francois Duval: "Podmínky dnes dopoledne byly skutečně obtížné. Odpoledne to pak bylo lepší, ale Sebastien je strašně rychlý. Je skoro nemožné ho porazit. Ale jsem spokojen, jsem třetí a to je pro Ford docela dobré."

Velmi napínavý boj panuje o čtvrté místo. O to nyní bojují tři jezdci, z nichž nejrychlejší je zatím Petter Solberg (+1:11 na Loeba). "Byl to dobrý den, je to čím dál tím lepší," řekl norský jezdec. "Poslední zkouška mě bavila. To je důležité, protože když vás to baví, tak pak přijdou výsledky samy od sebe." Pátý Latvala ale na Pettera ztrácí pouhých dvanáct desetin. "To byl velmi zajímavý souboj, chvíli byl rychlejší ten a pak zase někdo jiný – bylo to skvělé." O čtvrté místo bude ale zcela jistě usilovat i Chris Atkinson, který byl jen o necelé tři sekundy pomalejší než Jari-Matti Latvala.

Sedmý je po prvním dni Toni Gardemeister, na vedoucího Loeba ale ztrácí již více než tři minuty a v zádech má pět dalších jezdců. Z nich je nejrychlejší Andreas Mikkelsen, Brice Tirabassi je již mimo bodované příčky. Po výborném výkonu ve Španělsku je Urmo Aava až desátý, na Korsice ho ale hodně času stál poškozený tlumič a hlavně minutová penalizace. Kompletní výsledky páteční etapy Tour de Corse najdete na serveru eWRC-results.com.



Grönholm má nabídky na příští rok

Minulý rok ukončil svou kariéru dvojnásobný mistr světa Marcus Grönholm, jako důvody uváděl hlavně dlouhou sezónu doplněnou o početné reklamní akce Fordu. Přesto tento finský jezdec i nadále usedal za volant závodního vozu, když startoval na podnicích rallycrossového mistrovství Evropy. A nyní se opět objevují informace o jeho případném návratu do mistrovství světa v rally. Sám Marcus totiž přiznal: "Ano, mám nabídky."

"Je pěkné, že na mě lidé nadále myslí a neskončil jsem v zapomnění. Ale ještě bude chvíli trvat, než z dotazů na mou osobu dojde na opravdové vyjednávání. I kdybych měl zájem na mistrovství světa 2009, tak zatím jsem nic nepodniknul. Má rodina si zvykla na mou přítomnost doma. Na druhou stranu se ale v příštím roce pojede jen dvanáct soutěží. Vyčkejme jak se věci vyvinou," dodal Marcus Grönholm. Dočkáme se tedy návratu jednoho z nejlepších jezdců posledních let?



Martin Bujáček cíl nespatřil

Nadějný uherskobrodský pilot Martin Bujáček se v sobotu 4. října již podruhé v kariéře postavil na start Rally Jeseníky. S obvyklým spolujezdcem Štěpánem Palivcem chtěl využít loňských zkušeností s tratí a předvést se v dobrém světle. Téměř celý páteční trénink panovalo deštivé počasí, takže všem účastníkům soutěže bylo jasné, že podmínky na trati budou velmi náročné. V sobotu již tolik nepršelo, přesto bylo hodně mokro a na trati bylo velké množství vytahaného bláta.

„Před startem jsme udělali se Štěpánem nějaké změny v rozpise, a tak jsme byli zvědaví, jak to bude fungovat. Navíc jsem chtěl při závodě poprvé začít používat i brždění levou nohou, takže novinek bylo opravdu dost,“ vyjádřil se před startem Martin.

Závod začal pro posádku Bujáček – Palivec bez problémů, Martin se snažil jet klidným tempem. Inovovaný rozpis napoprvé také seděl velmi dobře. Po první sekci byla posádka absolutně na dvanáctém místě a jako čtvrtá mezi juniory.

V další sekci se Martin rozhodl trochu přidat a výsledkem byly rychlejší časy i posun výsledkovou listinou směrem vzhůru. Po šesté rychlostní zkoušce okupovali Martin se Štěpánem osmou příčku absolutně a stále čtvrtou mezi juniory.

Bohužel na předposlední RZ 8 asi dva kilometry po startu posádku postihla stejná porucha převodovky jako v Pačejově. Tady se ale Martinovi nepovedlo dopravit svého Lancera sedmé evoluce až do cíle, a proto byl nucen odstoupit.

Je škoda, že nás vyřadila opět ta stejná věc, s níž byly problémy i minule, ale to se někdy stane. Další závod už to bude snad OK a dojedeme bez problému do cíle. vyjádřil se Martin ke smůle, která ovšem k rally patří.

„Naším dalším startem by měl být sprint ve Vsetíně. Poslední roky tam byl vždy sníh, tak se necháme překvapit, jak to bude letos. Určitě se bude jednat o velmi těžký závod. Máme to kousek od domova, takže se moc těším,“ řekl Martin k další soutěži, na které se představí.



Online Tour de Corse na eWRC-results.com

Sledujte s námi online výsledky z dalšího závodu MS na eWRC-results.com.

Do konce MS už zbývají pouhé tři závody a právě Korsika může hodně naznačit o tom, kdo bude letošním mistrem světa. Pokud na domácích tratích znovu vyhraje Sebastien Loeb, jen těžko už ho někdo připraví o titul mistra světa. Kdyby navíc Hirvonen výrazněji nebodoval, může už na Korsice slavit Loeb titul. Dá se tak čekat, že Ford pojede naplno a bude hodně riskovat. Ostatně sám Duval se také netají tím, že chce jet na vítězství. Už nejrychlejší čas na shakedownu naznačil, že to myslí vážně.

Na Korsice se uzavře i letošní seriál JWRC. Nejblíže k titulu má Ogier, ohrozit ho může jedině Burkart, protože Gallagher Korsiku nuceně vynechává. Do trojky nejlepších v celkovém pořadí by se rád posunul i náš Martin Prokop, což by mu zaručilo nějakou cenu v rámci C2 Junior Experience. Cesta k tomu vede ale jedině přes vítězství, maximálně přes druhé místo.

Korsika tak slibuje zajímavou podívanou a my věříme, že ji budete sledovat s námi.



Subaru změní tlumiče už od Japonska

Změna dodavatele tlumičů se u Subaru pořádně uspíšila a dojde k ní už na příštím závodě.

U Subaru po dlouhá léta používali tlumiče BOS a byli s nimi spokojeni. Za poslední 2-3 roky ale Subaru ztratilo konkurenceschopnost a i když zkoušelo leccos (letos i změna konceptu auta), na špičku už se nikdy nevrátilo. Poslední půlrok už i Subaru přiznalo, že mají rezervy v tlumičích, v dnešní době tak podstatné věci.

Nejprve se Subaru rozhodlo, že BOS bude jen dodávat komponenty a Subaru si je bude vyvíjet samo. To se ale ukázalo jako nepříliš šťastné řešení a bylo rozhodnuto o změně dodavatele na firmu Ohlins. S novými tlumiči mělo Subaru vyrazit vstříc lepším zítřkům od nové sezóny.

Všechno je ale jinak, přechod na Ohlinse byl velmi urychlen. Pokud se nic zvláštního nestane, na domácí Rally Japan vyrazí Subaru s novými tlumiči. Jak moc jim to pomůže, o tom se můžeme zatím jen dohadovat. Každopádně Markko Martin už nové tlumiče na šotolině testuje.

K novým tlumičům vzhlíží s nadějí celý tým Subaru. Za všechny to vyjádřil Dave Richards. "Udělali jsme krok kupředu a věřím, že se opět dostaneme na úroveň, abychom mohli soupeřit se všemi soupeři."

Otázkou je, co se stane, pokud ani nové tlumiče nepomohou…



Startuje Tour de Corse 2008
Závodní vozy ještě ani nevychladly po soutěži v Katalánsku a na posádky již čeká druhý díl asfaltové story, který se odehraje v následujících dnech na Korsice.

Pořadatelé letos pro soutěžící připravili trať čítající 16 rychlostních testů, rozdělených do tří dnů v poměru 6 – 6 – 4. Celková délka soutěže čítá 1094,36 kilometrů, z čehož 359,02, tedy 32,81% délky soutěže připadá na měřené úseky.

Nejdelším úsekem na který posádky zamíří je Agosta – Pont De Calzola, který s délkou 31,81 kilometrů přijde ne pořad v neděli jako 13. a 15. RZ. Naopak sobotní RZ Appricciani – Coggia s pořadovým číslem 9 a 12 a délkou 14,37 kilometrů je úsekem nejkratším.

Do úvodní rychlostní zkoušky odstartuje první vůz v pátek v 9:18 hodin, cíl, resp. pódium je pak plánován na nedělních 14:48.

V seznamu přihlášených figuruje rovných 80 posádek. České příznivce může potěšit, že 4 z nich jsou z naší země. Mimo pravidelného účastníka juniorského šampionátu a vítěze katalánského klání Martina Prokopa, uvidíme na startu také Imprezy Ludvíka Otta a Jaromíra Tomaštíka a Citroen C2 S1600 pilotovaný Antonínem Tlusťákem. Potěšující je také počet přihlášených WRC, jenž se zastavil na solidním čísle 25, naopak speciál S2000 je přihlášen pouze jediný.

Tradičně na asfaltu (i když ne jen tam) je favoritem Sébastien Loeb. Přestože na shakedownu zajel „až“ druhý čas. To však není u Séba nic neobvyklého. Mnohem výstižněji hovoří jeho tři vítězství v posledních třech letech. Jeho stájový kolega Daniel Sordó byl v posledních dvou letech vždy bronzový. Když k tomu všemu přičteme neúčast stříbrného z posledních dvou let Marcuse Grönholma a fakt, že v Katalánsku ujely tovární C4 konkurenci o parník, je o favoritech jasno.

Naopak jedničce továrního týmu Ford Mikko Hirvonenovi se v Katalánsku podle představ nedařilo a bronz v cíli bral jen díky šlechetnosti hostujícího týmového kolegy Francoise Duvala. Zda a nakolik bude Mikko rudým C4 stačit o následujícím víkendu je otázkou, ztráta 12. bodů a 3 podniky do konce sezóny však hovoří jasně. Pokud jsou ještě nějaké rezervy, je potřeba do nich sáhnout bez prodlení. Pokud Séb vyhraje i na Korsice, pravděpodobnost na zisk titulu bude pro letošní rok pro Hirvonena takřka nulová. Naopak v dobré formě se právě letos jeví Francois Duval. Všechny asfalty dokončil, v Německu bral bronz, v Katalánsku „de facto“ také a i vyhraný čtvrteční shakedown hovoří o dobrém naladění pro nadcházející soutěž. Pódium by si Belgičan zcela jistě za své letošní výsledky zasloužil.

Prapor modrých, tedy Subaru WRT letos drží výše Chris Atkinson. Chris sice stále v průběžném hodnocení okupuje 4. příčku, ale poslední tři podniky mu mnoho štěstí nepřinesly a své konto obohatil o pouhých 5 bodů. To naopak jeho stájový kolega Petter Solberg s blížícím se závěrem sezóny ožil a v posledních třech kláních na své konto připsal slušných 13 bodů. Petter si pamatuje, jaké to je stát na Korsice na nejvyšším stupínku, jeho triumf je již však 5 let starý a letos jej sympatický seveřan s největší pravděpodobností nezopakuje.

U Stobartů se na start postaví stejná dvojice jezdců, jako v Katalánsku. Větší šanci na úspěch má bezesporu Jari-Matti Latvala, jenž pro asfaltová klání přepustil své tovární místo Duvalovi. Alespoň na 3 body jako v Katalánsku by i na Korsice měl dosáhnout. Matthew Wilson nebodoval 4 podniky v řadě a je nejvyšší čas, aby stav změnil. Korsika by mu z tohoto pohledu měla vyhovovat lépe, než Katalánsko.

Toť stručný výčet alespoň několika hlavních adeptů na přední příčky. Pochopitelně kandidátů na body je mnohem více, zejména Brice Tirabassi hostující v továrním týmu Subaru, Urmo Aava s C4, nebo na shakedownu velmi slušně jedoucí Andreas Mikkelsen by mohli na body s reálnou pravděpodobností dosáhnout.

Vítězstvím v Katalánsku se Martin Prokop posunul mezi juniory na celkovou 4.-6. příčku o které se dělí společně s Michalem Kosciuszkem a Alessandro Bettegou. Pro Martina hovoří fakt, že jako jediný z této trojice má na svém kontě dvě vítězství. O osm bodů lépe na tom je dvojice Shaun Gallagher a Aaron Burkart. Další 4 body navíc má vedoucí jezdec šampionátu Sebastien Ogier.

Gallagher se na Korsice na start nepostaví a tak Martinovi ještě na konci sezóny svítá naděje na titul vicemistra. Podmínkou je, získat o osm bodů více, než Burkart a neprohrát s Kosciuszkem ani Bettegou. Velmi těžkými soupeři však budou pro našeho jezdce například Patrik Sandell či Jan Mölder. V každém případě tak bude i v juniorech co sledovat.



Martin Semerád místo Martina Prokopa

V projektu Pirelli Star Driver došlo k několika vynuceným změnám. U nás se musela hledat náhrada za Martina Prokopa.

FIA totiž po přezkoumání přihlášek došla k závěru, že čtyři jezdci jsou příliš zkušení a nenaplňují tak základní myšlenky projektu. Konkrétně jde o Patrika Sandella, Andrease Aignera, Michala Kosciuzska a Martina Prokopa. Jejich přihlášky tak byly zrušeny a národní federace musely narychlo nominovat jiné jezdce.

Na včerejší schůzi rally komise FAS byl tak hledán náhradník. Zvolen byl po zvážení všech okolností Martin Semerád, kterému je sice stále jen 18 let, ale za poslední půlrok ohromně zrychlil a zdá se být skutečným talentem českého rallysportu. "Máca" nás tak bude reprezentovat v sobotu 25. října na okruhu u Freistadtu, kde se bude snažit zaujmout.

Pro Martina Semeráda to byla šokující, ale příjemná novinka. "Něco takového jsem vůbec nečekal. Děkuji všem za důvěru a pokusím se jí nezklamat. Soustředili jsme se na nadcházející Lausitz a s účastí v Pirelli projektu vůbec nepočítali. Je to pro mě obrovská šance, která už se nemusí opakovat. Udělám tak vše pro to, abych zajel co nejlépe a nějakým způsobem zaujal."



Tour de Corse – shakedown

Dnes měla Tour de Corse na programu tradiční shakedown měřící 6,1 km. Nejrychlejší byl Francois Duval, který trať zvládl za 3 minuty a 44,9 vteřiny a byl tak o dvě desetiny rychlejší než Sebastien Loeb. "Mám zdejší tratě rád a myslím že máme opravdu dobré nastavení. Corsica je velice náročná rally, ale preferuji spíše zdejší tratě než ty ve Španělsku. Více je znám a tak je to pro mě jednodušší. Shakedown byl dobrý, ale nebyl tak uskákaný, jako ostatní zkoušky. Uvidíme jak to půjde. Jsem tu abych vyhrál a tak zkusím chytit jednoho nebo oba Citroeny", řekl Duval.

Na shakedownu bylo suché a slunečné počasí a teplota 23°C. Předpověď slibuje suché počasí i v následujících dnech, ale přes noc může zapršet.

Oficiální výsledky
1. Duval 3:44.9
2. Loeb 3:45.1
3. Sordo 3:45.6
4. Hirvonen 3:46.5
5. Aava 3:47.3
6. Mikkelsen 3:47.6
7. P. Solberg 3:48.3
8. Tirabassi 3:49.5
9. Wilson 3:49.8
10. H. Solberg 3:49.9
11. Atkinson 3:50.1
12. Latvala 3:50.3
13. Gardemeister 3:53.9
14. Rautenbach 3:53.9
15. Andersson 3:54.8
16. Ostberg 3:55.4
17. Al Qassimi 3:57.4
18. Jones 3:59.8
19. Clark 4:00.7


Seznam přihlášených na Lausitz Rallye

Tradičně velmi pestré a zajímavé je startovní pole na populární Lausitz Rallye.

Také letos se bude jistě na co koukat. Největším tahákem je asi několik převážně holandských vozů WRC, ale za pozornost stojí snad celé pole, které je velmi různorodé. Na soutěž se přihlásilo i několik českých posádek, mimo jiné Mifka, Martin Semerád, Šlehofer nebo Tošovský.

Kompletní seznam přihlášených je zde.



Martin Prokop chce vylepšit své umístění v JWRC

Bezprostředně po zastávce v Katalánsku se kolotoč mistrovství světa přesouvá na nedalekou Korsiku, která letošní seriál JWRC uzavírá. Na Korsické rallye se Martin Prokop s Janem Tománkem pokusí posunout na pódiové umístění v celkovém hodnocení šampionátu, ke kterému se přiblížili svým triumfem v Katalánsku.

Martin Prokop se postaví na start Korsické rallye již počtvrté. Svého nejlepšího výsledku dosáhl v loňském roce, kdy slavil mezi juniorskými posádkami prvenství. Jelikož korsická soutěž zápolení posádek uzavírá, závod bude ve znamení souboje o konečné umístění v klasifikaci juniorského světového šampionátu pro tento rok.

V průběžném pořadí před posledním závodem patří české posádce sdílená čtvrtá příčka s odstupem osmi bodů na Ira Gallaghera a Němce Burkarta. Prvně jmenovaný ovšem své bodové konto již nevylepší, jelikož na Korsice nestartuje. Souboj o celkové umístění bude mít svůj náboj i díky programu C2 Junior Experience. Ten umožní jezdci účastnícímu se tohoto programu, který skončí na celkovém třetím místě, test s Citroenem WRC. Druhému v pořadí pak zaručí start na jednom závodu mistrovství světa opět se stejným vozem.


Foto: www.martinprokop.com

Korsická rallye je technickou soutěží se spoustou zatáček a specifik. To potvrzuje i Martin Prokop, který má s místní soutěží ze svých dřívějších startů četné zkušenosti: „Na rozdíl od Španělska, které je spíše okruhový závod s rychlými asfalty, je Korsika svým profilem naprosto odlišná. Jedná se o velmi technickou soutěž, pro niž jsou typické rozbité tratě ve velmi špatném stavu a nízké rychlostní průměry. Samotná jízda je pak ze zatáčky do zatáčky. Proměnlivé je i místní počasí. Tratě bývají pokryté mechem, takže když sprchne, hodně to klouže. Jediné co katalánskou a korsickou soutěž spojuje, je skutečnost, že se obě dvě jedou na asfaltu,“ vyzdvihuje Martin rozdíly dvou posledních soutěží juniorského šampionátu.

V taktice má jihlavský pilot jasno. „Pojedeme stejně jako v Katalánsku, to znamená co nejrychleji a čekat na zaváhání soupeřů, tak abychom se posunuli v celkovém hodnocení.“

Průběžné pořadí JWRC (před poslední závodem):
1. Ogier 34 bodů
2. Gallagher 30 bodů (na Korsice nestartuje)
3. Burkart 30 bodů
4.-6. Bettega 22 bodů
4.-6. Prokop 22 bodů
4.-6. Kosciuszko 22 bodů




Zatracené kočky!

Mladoboleslavská posádka Josef Dvořák – Jan Slavík má za sebou úspěšnou sezónu. Na jejím konci se mohla radovat z bronzové příčky ve třídě A7 vybojované především díky pořádné bodové porci z úvodní poloviny sezóny. Jejími přemožiteli se staly pouze dvě posádky disponující mnohem výkonnější technikou skupiny R. Se zaměstnanci a příznivci automobilky Škoda jsme si povídali o jejich zážitcích, které se udály od našeho posledního rozhovoru po českokrumlovské soutěži.

Poprvé ve své kariéře jste zavítali na tratě do okolí Hustopečí. Jak se vám tento ambiciózní jihomoravský podnik líbil ?

Pepa: „Ještě nedávno bych si nepomyslel, že zrovna do této oblasti bych se měl vydat. Byla to cesta naprosto do neznáma. Zásluhou pana Rady a kolektivu kolem něj se vše vyvinulo ve fantastickou show. Ani ve snu bychom na takové zážitky nepomysleli. Chování pořadatelů ke všem posádkám bylo vynikající a obrovské „následky“ ve mně zanechala především předstartovní „bagr show“. Každý ze závodníků dostal možnost vyzkoušet si techniku prodávanou firmou Agrotec. Splnily se tím mé dětské sny o bagrování jámy do země :-) Pohrál jsem si s traktory a bagry všech možných velikostí. Lituji jen, že z této události nebylo více fotografií. Všem nadšencům, milujícím vůni nafty a benzinu, bych přál zažít něco podobného. Nebyl snad nikdo, kdo by si trpělivě nevystál tu frontu a neusedl s rozzářenýma očima do té fantastické techniky. Vše bylo ještě vyšperkováno velkým rautem a uvolněnou atmosférou. Snad nikdy spolu nekomunikovali v takové pohodě soutěžáci bez rozdílu na to, kdo s jakou technikou závodí.

Před vyhlášením výsledků následovalo pozvání na další raut. Žádné hubnutí se nekonalo a domů jsme se vrátili o pět kilo těžší :-) V kontextu pozdějších událostí mi v mysli utkvěla vzpomínka, že posádkou chodící si pro poháry nejčastěji byli Mirek Levora a Pavla Třebínová. Na jejich úspěchy zřejmě prezident FAS-u pan Novák v kritice této posádky po tragické události v Třebíči jaksi zapomněl…

Ještě bych chtěl vyjádřit obdiv k Tomáši Bičákovi, jenž coby jezdec našel odvahu navigovat Honzu Vaňáče. Já osobně bych se k usednutí na „horké“ sedadlo asi neodhodlal.“

Honza: „Samotné tratě se nám během seznamovacích jízd zdály rychlé a relativně technicky jednoduché. V závodním tempu nás ale překvapily svou vysokou náročností. Tu ještě zvýraznila tma během páteční etapy a úmorné vedro. My jsme navíc vzhledem k přehřívání motoru jeli s naplno puštěným topením a ventilátorem. Úvodní vložka byla na rozkoukání, jednodušší, ta druhá však již o to obtížnější. Projevil se cit pana Kouřila při stavbě trati. Mimochodem, jako jeden z mála ředitelů soutěže nám po závodě přišel podat ruku a zeptat se jednotlivých posádek na jejich názory a dojmy. Před startem jsme při pohledu do startovky očekávali umístění kolem čtvrtého místa ve třídě a za určitých okolností boj o bronz. O to více nás – po brzkém odstoupení hlavního favorita Pepy Sedláčka – překvapilo průběžné vedení. Za tmy se nám podařilo vybudovat dostatečný náskok na Honzu Vaňáče a druhý den jsme se soustředili na jeho udržení. To se nám k naší velké radosti podařilo.“

Následovala tragickou událostí poznamenaná Třebíč. Proč jste se na jejím startu neobjevili ?

Pepa a Honza: „Tento podnik jsme se rozhodli vynechat po několikaletých špatných zkušenostech s tamními extrémně rychlými a nepříliš hodnotnými tratěmi. Spokojili jsme se sledováním výsledků pouze na internetu. Při této příležitosti ještě chceme věnovat vzpomínku Mirkovi a Pavle. Budeme si je navždy pamatovat jako mladé, usměvavé a bezprostřední lidi dávající svému koníčku maximum. Snad nikdy jsme je nezažili mrzuté.“

Tradičním vrcholem sezóny je pro vás domácí bohemka. Poslední dobou vám ale doma štěstí příliš nepřeje…

Pepa: „Závodit doma je vždy nejtěžší. Přípravy probíhají do poslední možné chvíle a tím myslím opravdu boj o minutky. Dalším problémem je snaha využít domácího prostředí a pošetřit na rozdíl od vzdálenějších podniků dovolenou. Soutěž startovala v pátek ve tři odpoledne a mě se celé dopoledne kolegové v práci na poradách ptali, proč nejedeme :-) V práci jsem byl totiž do dvou.

Očekávání byla vzhledem k nádherným a pro nás relativně známým tratím veliká. O to větší zklamání přišlo zhruba na pátém kilometru úvodní vložky Vinec – Skalsko. Teplota motoru se náhle přehoupla do závratných výšin. Pouze ten, kdo měl někdy na hlavě helmu, na rukou závodní rukavice a běžela mu časomíra, pochopí, že jsem tomu nevěnoval dostatečnou pozornost a snahou pokračovat dále jsem motoru přivodil totální kolaps. Setrvačností jsme dojeli do pivovaru Podkováň a pokoušeli se vše vyřešit změnou techniky :-) (viz. fotografie) Díky chybějícím bezpečnostním fóliím na oknech jsme však od svých plánů ustoupili.“

Jaký rozsah poškození utrpěl motor ? A jak probíhala jeho oprava ?

Pepa: „Oprava začala vlastně už v době pokračující bohemky. Moje nasazení však místy klesalo na pokraj absolutní nuly. Teprve Honzou podaná přihláška na Příbram mě přinutila něco dělat. V opačném případě by asi bylo auto rozebráno dodnes. Musím před Honzou smeknout klobouk, že se jako jeden z mála spolujezdců podílí velkou měrou na technické přípravě závodního auta.“

Na nejprestižnější české soutěži – Barum Rally Zlín – jste loni odstoupili již na městské erzetě. Letos jste ve Zlíně nestartovali vůbec. Z jakých důvodů ?

Honza: „Jeli jsme se podívat a vychutnat si výjimečnou zlínskou atmosféru, pohled na parádní jízdu Honzy Kopeckého s Fabii Super 2000 a velké nasazení snad všech posádek startovního pole. Přiznáváme však, že pro nás a naše amatérské zázemí je tato soutěž příliš finančně náročná.“

Sezónu jste zakončili v Příbrami, kde vás odstoupení připravilo o možnost poprat se o stříbro ve třídě A7.

Pepa: „Již zmíněnou opravu motoru jsme dokončili až v době, kdy jsme již měli pobývat v objednaném hotelu v Příbrami. Ve čtvrtek kolem druhé hodiny ranní jsme se přece jen vydali vstříc poslednímu letošnímu podniku velkého mistráku, kde jsem ještě nikdy v minulosti nespatřil cílovou rampu. A už seznamovací jízdy nevěstily nic dobrého. Mám odzkoušeno, že kdykoliv nám při tréninku přeběhne z pravé strany přes cestu kočka, dojde v samotném závodě poblíž daného místa k technické závadě. Letos ty přebíhající kočky byly hned dvě a vzhledem k obojkům okolo krku je Honza označil za kočky „závodní“. Po setkání s nimi jsme na další trénink rezignovali. Se startem soutěže jsme na kočičí hrozbu zapomněli a potěšily nás dobré časy v úvodních rychlostkách. Díky necitlivě sestavené startovní listině jsme měli dobrý přehled o časech soupeřů. Jeli jsme totiž téměř poslední. I na těchto krátkých erzetách jsme dvakrát dojeli před námi startujícího Prokopa Ženíška a způsobili zbytečný stres a nebezpečí sobě i jemu.

Při průjezdu poslední páteční vložky zaúřadovala první kočka v podobě prasklého držáku motoru. Tuto závadu se nám ještě podařilo ve večerním servisu odstranit, ovšem na dostatečnou kontrolu dalších komponentů vozu nezbyl čas. Již ve druhé zatáčce první sobotní zkoušky mě znepokojilo nezvyklé chování vozu. Stále se to zhoršovalo a v rychlé pasáži před jednou ze zatáček zaúřadovala kočka číslo 2 – prasklo nám zavěšení ramena levého předního kola. Díky vstřícnému kroku pořadatelů a našim pohotovým mechanikům se nám podařilo závoďák odstranit z trati a naložit na podvalník ještě před dalšími průjezdy této vložky. Protože jsme si vědomi obětavosti a spousty času, jenž nám naši mechanici Míra a Matěj Brodští, Jaroslav Slavík, Jirka Nosek a zahraniční bratia Baumgartnerovci věnují, snažili jsme se ušetřený čas vyplnit kulturní vložkou a společně navštívili památník „Vojna – pracovní tábor“ z období padesátých let minulého století.“

Závěrem rozhovoru vám samozřejmě gratuluji ke třetí příčce ve třídě A7 v konečné tabulce MMČR. Co pro vás tento výsledek znamená a máte už plán na následující sezónu ?

Pepa: „Přiznávám, že před sezónou jsme podobné umístění ani nečekali. Při pohledu do tabulky před Příbramí se ovšem nemůžeme ubránit určitému zklamání, protože jsme mohli skončit ještě o stupínek lépe. Bohužel pro nás jsou soutěže spíše bojem s financemi, které nám neumožňují zúčastnit se všech podniků šampionátu. A jeden bodovaný výsledek nám v konečném součtu chyběl. Vzhledem k pódiovému umístění očekáváme obrovský zájem sponzorů o příští sezónu a tak nevypínáme mobilní telefony ani v noci :-))). Nadcházející sezóna by pro nás měla znamenat pokračování se stávající technikou a rádi bychom absolvovali také podobnou sestavu podniků jako letos.“

Poděkování za podporu v celé sezóně patří našim rodinám, mechanikům a hlavně reklamním partnerům. Výsledek je i jejich zásluhou.



Trocha čísel před Rallye Tour de Corse

Rally Korsika, nebo chcete-li oficiální název Rallye de France – Tour de Corse je další z tradičních a specifických soutěží seriálu MS, které pamatují prvopočátky soupeření o titul mistra světa. Sice se jedná o další asfaltovou soutěž v řadě, ale s právě odjetou soutěží ve Španělsku se nedá moc srovnávat. Prostě není asfalt jako asfalt, přesto má nejlépe „rozdané karty“ opět Sebastian Loeb.


1977 – Michele Mouton – Fiat 131 Abarth

- První ročník této rally se pořádal již roku 1956
- První ročník jako součást MS byl pořádán již roku 1973
- Jako součást MS se pořádalo již 34 ročníků soutěže
- V seriálu MS chyběla soutěž jen v roce 1996, kdy byla pouze součástí seriálu F2
- Domácí piloti zvítězili 25x v rámci MS
- Domácí značky zvítězily 11x v rámci MS
- Nejlepší umístění českého pilota – 5.místa Romana Kresty (2005 – Ford Focus RS WRC)
- Nejlepší umístění vozu Škoda – 6. místo Alexe Bengueho (2005 Fabia WRC)


1982 – Bernard Darniche – BMW M1

Některé zajímavosti z výsledkových listin:
- 1973 – prvních 20 v cíli Francouzi (1.-3. Nicolas, Piot a Therier), kompletní stupně vítězů pro Alpine Renault A 110
- 1974 – prvních 6 v cíli Francouzi (1.-3. Andruet, Nicolas a Therier)
- 1975 – prvních 10 v cíli Francouzi (1.-3. Darniche, Nicolas a Andruet)
- 1978 – kompletní stupně vítězů pro vozy Fiat 131 Abarth (Darniche, Andruet a Munari)
- 1979 – prvních 10 v cíli Francouzi (1.-3. Darniche, Ragnotti a Moreau)
- 1982 – kompletní vítězů obsadili Francouzi (Ragnotti, Andruet a Beguin)
- 1983 – první čtyři místa v cíli pro Lancii 037 Rally (Alen, Röhrl, Vudafieri a Bettega)
- 1985 – kompletní stupně vítězů obsadili Francouzi (Ragnotti, Saby a Beguin)
- 1986 – prvních 7 v cíli Francouzi (1.-3. Saby, Chatriot a Loubet)
- 1988 – první 4 v cíli Francouzi (1.-3. Auriol, Loubet a Saby)
- 1992 – kompletní stupně vítězů obsadili Francouzi (Auriol, Delecour a Saby)
- 1993 – kompletní stupně vítězů obsadili Francouzi (Delecour, Auriol a Chatriot)
- 1999 – první dvě místa pro Citroën Xsara Kit Car (Bugalski a Puras), porazili všechny čtyřkolky
- 2002 – kompletní stupně vítězů pro vozy Peugeot 206 WRC (Panizzi, Grönholm a Burns)


1984 – Walter Röhrl – Audi Sport Quattro

Dosavadní vítězové v rámci MS – jezdci:
6x Didier Auriol (F) – třikrát v řadě (1988 – 1990)
5x Bernard Darniche (F) – třikrát v řadě (1977 – 1979)
3x Sebastian Loeb (F) – v řadě (2005 – 2007)
2x Markku Alen (SF) – v řadě (1983 – 1984)
2x Colin McRae (GB) – v řadě (1997 – 1998)
2x Panizzi Gilles (F)
2x Jean Ragnotti (F)
1x Jean-Claude Andruet (F)
1x Bernard Beguin (F)
1x Philippe Bugalski (F)
1x Francois Delecour (F)
1x Markko Märtin (EE)
1x Sandro Munari (I)
1x Jean-Pierre Nicolas (F)
1x Jesus Puras (E)
1x Bruno Saby (F)
1x Carlos Sainz (E)
1x Petter Solberg (N)
1x Jean-Luc Therier (F)


1986 – Didier Auriol – MG Metro 6R4

Dosavadní vítězové v rámci MS – značky:
10x Lancia 5x Stratos HF – třikrát v řadě (1974 – 1976), 2x 037 Rally – v řadě 1983 – 1984, 1x Delta HF Integrale, 1x Delta HF Integrale 16v, 1x Delta HF Integrale Evo
5x Citroën 3x Xsara WRC – dvě v řadě (2005 – 2006), 1x Xsara Kit Car, 1x C4 WRC
3x Ford 1x Escort RS Cosworth, 1x Sierra RS Cosworth, 1x Focus RS WRC, 3x Peugeot 2x 206 WRC
1x 205 Turbo 16 Evo 2
3x Subaru Impreza WRC – dvě v řadě 1997 -1998
3x Toyota 1x Celica GT-4
1x Celica Turbo 4WD
1x Celica GT-Four
2x Fiat 131 Abarth – v řadě 1977 – 1978
2x Renault 1x 5 Turbo, 1x 5 Maxi Turbo
1x Alpine Renault A 110
1x Porsche 911 SC
1x BMW M3


1986 – Bruno Saby – Peugeot 205 Turbo 16 evo 2

Dosavadní vítězové v rámci MS – národnosti: 25x Francie – z toho 6x v řadě (1977 – 1982, 1985 – 1990)
2x Finsko – v řadě (1983 – 1984)
2x Španělsko
2x Velká Británie – v řadě 1997 – 1998
1x Itálie
1x Estonsko
1x Norsko


1988 – Kenneth Eriksson – Toyota Celica GT-4

Nejlepší umístění letos přihlášených pilotů vozů WRC: Sebastian Loeb 3x vítěz (2005 a 2006 Citroën Xsara WRC, 2007 Citroën C4 WRC)
Petter Solberg vítěz (2003 – Subaru Impreza WRC)
Toni Gardemeister druhý (2005 – Ford Focus RS WRC)
Dani Sordo 2x třetí (2006 – Citroën Xsara WRC, 2007 – Citroën C4 WRC)
Francois Duval třetí (2003 – Ford Focus RS WRC)
Mikko Hirvonen čtvrtý (2006 – Ford Focus RS WRC)
Jari-Matti Latvala čtvrtý (2007 – Ford Focus RS WRC)
Chris Atkinson šestý (2007 – Subaru Impreza WRC)
Henning Solberg devátý (2007 – Ford Focus RS WRC)
Brise Tirabassi dvanáctý – (2007 – Peugeot 207 S2000)
Matthew Wilson šestnáctý (2006 – Ford Focus RS WRC)
Marc Valliccioni sedmnáctý (1990 – Renault 5 GT Turbo)
Alain Vauthier sedmnáctý (2004 – Subaru Impreza WRC)
Urmo Aava sedmnáctý (2006 –Suzuki Swift S1600)
Conrad Rautenbach osmnáctý (2006 – Renault Clio S1600)
Armando Pereira devatenáctý (2000 – Subaru Impreza WRC)
Per-Gunnar Andersson dvacátý (2007 – Suzuki Swift S1600)
Jose Micheli dvacátýprvní (1997 – Ford Escort RS Cosworth)
Georges Guebey dvacátýdruhý (2007 – Peugeot 206 WRC)
Barry Clark čtyřicátý (2006 – Ford Fiesta ST)
Andreas Mikkelsen vyloučen (2007 – Ford Focus RS WRC)
Khalid Al-Qassimi letos první start
r Mads Ostberg letos první start
Gareth Jones letos první start
Francois Padrona letos první start
Emanuele Garosci* letos první start
*vůz není označen jako WRC


1992 – Bruno Thiry – Opel Calibra

Máme tu dvě asfaltové soutěže v těsném sledu, za ten necelý týden se v rozložení sil nic nezměnilo, takže přestože jsou obě soutěže svým charakterem odlišné, za největší favority můžeme opět považovat piloty Citroënu, kterým se budou snažit šlapat na paty piloti Fordů. Zajímavé bude sledovat, zda se Duval ještě víc sžije s Fordem a bude tím pádem i víc zatápět Loebovi se Sordem. Anebo zda tentokrát bude Hirvonen lepší a dokáže dojet před Duvalem svým vlastním přičiněním. (můj soukromý tip účastníkům tipovačky – samozřejmě bez záruky – napsat do výsledků Duvala jedno místo před Hirvonena není moc rozumné.) Ve startovním poli máme další piloty s vozy WRC, někdo z Francouzů by možná mohl překvapit, přesto je pravděpodobné, že o body budou soupeřit ti samí, co ve Španělsku.


2001 – Tommi Mäkinen – Mitsubishi Lancer WRC

Jak je psáno v jiném článku, v JWRC je Ogier připraven na svůj domácí závod, určitě nejen mě by se ale líbilo, kdybychom na prvním místě v cíli zaznamenali „Cé dvojku“ s českou vlaječkou na okně…



Manfred Stohl jedná s Van Merksteijny

Rakouský jezdec ještě nevzdal pokusy o návrat do MS a snaží se domluvit několik startů s vozem WRC v příští sezóně.

Na Rally Catalunya intenzivně jednal s rodinou Van Merksteijnů o možnosti startů v jejich týmu. Jak známo, příští rok pojede holandský tým celou sezónu MS. Jedničkou je Van Merksteijn junior, naopak jeho otec se chce zúčastnit jen několika podniků. A právě tady je šance Manfreda Stohla, který by chtěl jet na těch závodech, kde by nejel Van Merksteijn starší.


Wales Rally GB 2007 – zatím poslední start Manfreda Stohla v MS

Prvotní jednání prý proběhla úspěšně a Stohl má tak docela slušnou šanci, že se příští rok sveze. Zkušený Stohl by jistě mol předat mladému Van Merksteijnovi mnoho zkušeností a pomoci s nastavením vozu. Navíc by přinesl do týmu i nějaké peníze, které se vždy hodí. Všechno tak vypadá poměrně nadějně.



Seznam přihlášených na Rally Japan 2008

Do Japonska se jako obvykle sjede poměrně malá konkurence. Hlavně jezdci z Evropy finančně náročnou soutěž ignorují.

Vedle továrních týmů už se s vozem WRC představí pouze Conrad Rautenbach, takže není vyloučeno, že by si zase mohl připsat nějaký ten mistrovský bod. Nejzajímavější se tak zdá start domácího Taguchiho s vozem Mitsubishi Lancer EVO X v rámci PWRC. Budeme mít tak možnost porovnat desátou evoluci s devátou.



Asociace jezdců rally se představuje

Asociace jezdců rally má za sebou několik obtížných měsíců, během kterých vznikala. V současné době už má ale svoje představitele, web i stanovy. Vyzpovídali jsme proto její představitele a položili jim několik otázek. Odpovídali tři z představitelů – Tomáš Singer (T.S.), Václav Pech (V.P.) a Petr Čerhohorský (P.Č.).

Asociace jezdců rally je na poli automobilových soutěží staronovou organizací. Na začátek tedy nemůžeme položit jinou otázku než tu týkající se samotného vzniku. Byla hlavním impulsem až tragická havárie na Horácké rally?

T.S. Již před deseti lety vznikla Asociace jezdců rally při AČR. Také tehdy byla poslední kapkou, která vše rozběhla, tragická nehoda, při níž zahynul jeden člen špičkové posádky. Bohužel asociaci tehdy zrušil sám AČR. Asi jsme jim do toho moc mluvili. Potřebu vzniku organizace, která bude hájit zájmy jezdců, pociťujeme celou dobu. Tragická havárie na Horácké rally vše jen urychlila.

Dá se říci, že nebýt této tragédie, asociace by nevznikla?

T.S Jezdci dlouhodobě cítili potřebu organizace, která je bude zastupovat a komunikovat s orgány, které řídí rally v ČR. Asociace by dříve či později vznikla.

P.Č. Dle mého názoru by nevznikla v dohledné době. V Třebíči se protnula tragédie s nesmyslnou tratí, proto přišel ten impuls ke vzniku.

Spousta diváků a lidí kolem rally moc netuší, co je vlastně účelem této asociace. Můžete nám tedy povědět něco blíže o vašich základních cílech? Existuje určité desatero nebo něco podobného, co by ve stručnosti vystihlo aktivity vaší organizace?

T.S. Asociace má několik priorit, mezi něž patří zvýšení bezpečnosti na našich rally, komunikace s komisí pro rally a aktivní podíl jezdců při schvalování tratí, kalendářů, při tvorbě servisních zón, komunikace s pořadateli, vychovávání sebe samých, a v neposlední řadě pomoc při bezpečnostní výchově mládeže. Těch aktivit je podstatně více, ale to bychom zacházeli do podrobností a do řádů pro rally.

Jaké je vůbec postavení vaší organizace v klasifikaci podle platných zákonů naší republiky, jak lze vyhranit tuto asociaci z právního pohledu?

T.S. Asociace jezdců rally je občanské sdružení, jehož členem se může stát každý držitel platné licence jezdce (platí i pro spolujezdce) nebo držitel licence soutěžícího. Po předchozích zkušenostech chceme být zcela nezávislí na AČR. To ovšem neznamená, že nechceme komunikovat a spolupracovat. Opak je pravdou.

Jakožto asociace zastupující jezdce rally musíte být bezesporu v kontaktu s federací automobilového sportu. Jak jste touto autoritou vnímáni a jak se vám daří s jejími představiteli navazovat komunikaci?

T.S. Zkušenosti i z předešlých let jsou takové, že část federace, potažmo funkcionářů, nás bere a vnímá kladně a chce spolupracovat a část nás bere jako nepřátele, kteří vnášejí do zaběhnutého systému novoty a zmatek a dovolují si nebýt spokojeni. Je třeba si ale uvědomit, že nás závodění stojí nemalé peníze a my podstupujeme riziko. Chceme jen rozumně diskutovat a spolupracovat.

Skupina českých soutěžáků je velmi nesourodá, nacházejí se v ní samozřejmě amatérští piloti s minimálním rozpočtem i opravdoví profesionálové, kteří si mohou z hlediska financí dovolit podstatně více. Myslíte, že se Vám podaří sjednotit zájmy všech tak, abyste vedle předních posádek mohli plnohodnotně zastupovat i ty z hloubky pole?

T.S. Nechceme rozdělovat jezdce (posádky) na bohaté, chudé, špičkové a méně úspěšné. Chceme sdružit všechny, kteří mají zájem naše rally zkvalitnit a chtějí pro to něco udělat.

Povězte nám vůbec něco o vašich členech, nacházejí se ve vašich řadách všichni piloti s platnou licencí nebo se mezi českou soutěžáckou společností našli i tací, kteří své síly nehodlají s asociací spojit? Pokud ano, nemáte strach, že právě tito piloti by mohli práci asociace svými nesouhlasnými postoji ohrozit?

T.S. Licencí je v České republice vydáno velké množství. Jsem přesvědčen, že některé držitele platné licence jsem nikdy neviděl a ani neuvidím. Pokud bychom je sdružili všechny, bylo by to snad i na politickou stranu. Teď vážně. Nám se jedná o skutečně aktivní závodníky. Určitě jsou jezdci, kteří do asociace nevstoupí, ale jak jsem již řekl, je to dobrovolné sdružení a každý se rozhodl sám. Doufám, že se nám podaří plnit úkoly, které máme, a budou se přidávat i další jezdci, kteří zatím vyčkávají (i to je česká povaha). Já mohu jen říci, že členů asociace je dost na zaplnění startovního pole velmi slušně obsazeného závodu MMČR. Všech si velmi vážím.

Povězte nám, co by mělo vést jezdce nebo spolujezdce k tomu, aby do AJR vstoupil. Bude AJR zastupovat (třeba v konkrétních případech) i jezdce, kteří v AJR nebudou?

T.S. Jak už jsem uvedl. Do asociace by měli vstoupit ti, kteří chtějí zlepšit svoji bezpečnost a úroveň českých rally a kteří jsou ochotni pro to něco udělat a spolupodílet se na tom. Zatím chceme a budeme se snažit hájit zájmy členů asociace. Nikde ovšem není řečeno, že ostatním nejde o stejnou věc.

Určitě nebude na škodu připomenout, kdo je teď ve výkonném výboru AJR a jak probíhala volba.

T.S. Volba probíhala formou tajného hlasování. Byli navrženi kandidáti, z nichž pět bylo v tajném hlasování zvoleno. Možná, že se ozve někdo, že hlasujících nebylo mnoho (co to je mnoho?). Hlasovali všichni, kteří chtěli. Jedno hlasování proběhlo ve Zlíně před Barum rally a druhé v Pačejově před sprintem. Do výkonného výboru byli zvoleni Václav Pech, Petr Řihák, Tomáš Singer, Vojta Štajf a Petr Černohorský. V těchto dnech se volí dozorčí rada.

Co si myslíte, že v českých rally ohrožuje piloty nejvíce a jak by se s tím dalo hnout tím správným směrem? Pokud byste porovnali z hlediska bezpečnosti soutěžících české rally s těmi zahraničními, vidíte zde nějaké výrazné rozdíly?

T.S. Myslím, že v současné době nás velmi trápí vysoké rychlosti na rychlostních zkouškách. Z toho plyne podstatně větší počet velmi těžkých havárií. Vím, že se těžko hledají odpovídající technické tratě, ale přesto je několik pořadatelů, kterým se to daří. Je také jasné, že pořadatel, který jezdí svoji soutěž v zimních podmínkách a potom ji uspořádá za sucha, tak na tradičních RZ se průměr rychlostí hodně zvedne. Rovněž nás hodně trápí stále menší zájem diváků a médií. Nad tím by se měli zamyslet kompetentní funkcionáři. Určitě i v zahraničí jsou rally lepší a horší, ale myslím si, že v zahraničí méně váhají zastavit RZ při nějakém problému a lépe se jim daří nacházet technické tratě. Možná lépe funguje spolupráce organizátorů a majitelů komunikací.

Obrátili se na vás již někteří z českých organizátorů o pomoc při řešení problematiky bezpečnosti tratí? Jak vůbec probíhá vaše komunikace s pořadateli českých rally?

T.S. Zatím fungujeme velmi krátce. V Pačejově jsme již částečně cvičně, s velkou podporou pana ing. Rosického vyzkoušeli možný způsob spolupráce. Možná si diváci všimli, že v jednom z vozidel, která projížděla trať před závodním polem, jel Vašek Pech s panem ing. Rosickým.

V.P. Momentálně jsem ve spojení s pořadateli Rally Šumava a společně s Pepíkem Petákem s nimi konzultujeme časový harmonogram, umístění servisu a stavbu trati a další věci s tím spojené.

Hodně hlasitě se v prostředí českých soutěží hovoří o příliš velkém počtu soutěží v obou šampionátech (pozn. MMČR a sprinty). Sdílíte ten samý názor nebo vidíte situaci jinak? Máte možnost promlouvat jakožto organizace hájící zájmy jezdců do tvorby kalendáře pro následující sezónu?

T.S. Z různých setkání s jezdci vyplývá, že je opravdu moc podniků v jednotlivých šampionátech. Diskutovat o podobě kalendáře na příští rok je také jedním z úkolů asociace.

Do zařazení soutěží do jednotlivých šampionátů by při tomto „přetlaku“ pořadatelů měla hlavní měrou promlouvat kvalita předešlých uspořádaných ročníků. Bude mít vaše asociace možnost hodnotit z jezdeckého pohledu soutěže a rozhodovat tak o jejich setrvání v kalendáři?

T.S. Určitě bychom chtěli udělat tabulku pořadí úspěšnosti jednotlivých rally a ta nejhorší by se neměla další rok jet. Také by byla jistě další možnost (jako ve světě) určitého střídání soutěží. Je to velmi důležité téma a budeme o tom ještě hodně diskutovat.

Jedním z hlavních bezpečnostních prvků poslední doby je systém HANS, který by se snad měl stát povinný pro veškeré posádky s licencí FAS. Jaký je váš názor na tento systém a domníváte se, že je něco takového únosné i pro posádky s nižšími rozpočty?

T.S. Zde mohu mluvit pouze a jen za sebe. Měl jsem možnost (musel jsem) jet v Itálii soutěž se systémem HANS a měl jsem zkažené tři dny. Vůbec mně tento systém nevyhovuje. Je pravda, že v MS je nutností. Nejsme ale MS a nemusíme se všude tlačit první. Máme mnoho jiných problémů, ale ty nejdou vyřešit tak jednoduše, jako nařídit HANS. Taky je to obrovská finanční částka. Musíme si uvědomit, že zhruba 20 tisíc stojí samotný HANS, dále musí být nová přilba na HANS asi 15 až 20 tisíc a také sedadlo uzpůsobené na HANS cca 12 až 20 tisíc. Za sebe mohu říci: „Ještě ne!“

P.Č. Myslím, že HANS je krok správným směrem. Námitka může znít, že to naše závodění se zase o něco prodraží, ale je to bezpečnostní prvek, který může komukoliv z nás zachránit zdraví. Tady bych nestavěl na první místo peníze. Pak jde o to naučit se ho používat. V MS taky ze začátku uváděli nějaké omezování pohybu, a dnes to nikdo neřeší.

V.P. Zkoušel jsem několik druhů a žádný mně není příjemný. Ale po konzultaci s některými jezdci, kteří při havárii HANS měli, jsem přesvědčen, že je to krok správným směrem.

Pokud se podíváme do historie, uvidíme několik případů, kdy se jezdci dostali do křížku s pořadateli. Vzhledem k absenci asociace museli nastalou situaci řešit všelijak. Představme si na chvíli, že by v té době asociace fungovala. Myslíte si, že by mohla něco změnit v případech odmítnutí startu do jedné z RZ Rally Bohemia 2000 nebo sporu pilotů WRC s pořadateli Barum Rally v roce 2005?

T.S. Myslím si, že v případě Bohemie by asociace dokázala situaci řešit. Určitě minimálně tím, že by podpořila jezdce, kteří odmítli start (myslím, že šlo o bezpečnost). Pod slovem podpořila mám jasnou představu. Otázka Barum Rally je trochu jiná. Můj názor (nejen můj) je ten, že pořadatelé Barum Rally mají prioritu Evropu (nebo IRC) a domácí je moc nezajímají. Určitě na to mají právo, ale do budoucna se může stát, že na Barumce nebude chtít moc domácích jezdců startovat. Byla by to určitě škoda. Barumka je nádherná a pořadatelsky zvládnutá. Můj soukromý názor je ten, že vozy WRC u nás chybí a jejich zákaz byl zbytečný. Nevím, jak to vyřešili jinde, ale vyřešili.

P.Č. Bohemka byla tehdy učebnicový příklad, že asociace by smysl měla. Protest před RZ už byl zbytečný, odpor měl nastat již při uveřejnění časového harmonogramu. Nutno dodat, že taky nastal, v podobě protestu Ládi Křečka, ale nebyla jednota, tak se nic nevyřešilo. Kdyby se letos na Šumavě mezi Činovem a Jinínem změnilo počasí,věřím, že by se nějaký nesouhlas s odstartováním do RZ taky našel. Také proto chceme s pořadateli komunikovat při schvalování tratě, aby nedocházelo k hazardováním s majetkem a bohužel i zdravím a životy. Řešení sporu mezi jezdci v kategorii WRC a pořadatelem, je oblast, kde by asociace dle mého názoru asi v té chvíli nezasahovala. Byla zde tato kategorie vozu postavena do nějaké role a postoji Miloše Regnera jsem rozuměl. Bylo to o pravidlech a každý z nich měl možnost včas se s tímto rozhodnutím vyrovnat. Vozy specifikace WRC byly v našem mistrovství dány do pozadí oprávněně. Jejich provoz byl velmi drahý, ne každý měl vůz opravdu v akce schopné verzi a ne každý, kdo v něm seděl, do něj patřil. Když je tendence se ohánět fanoušky, tak kdo měl pocit, že je fajn se dívat na někoho, kdo s tím neuměl je zážitkem, trpěl iluzí. Ale celkový čas v cíli díky velkému potenciálu vozu byl dobrý a jezdci se slabšími vozy i přes skvělý výkon, koukali zezadu. Do těchto speciálů patřili ti, kteří měli v budoucnu skutečnou ambici prosadit se do světových vod, nebo absolutních pozic u nás a v Evropě. Do Prahy na Strahov však tyto vozy patří určitě. Tam se chtějí všichni pobavit a ne jen sledovat stopky.

Jako každá organizace i AJR musí být financována. Je možné sdělit, zda se našli sponzoři nebo vše pokryjí členské příspěvky?

T.S. Zatím jsme sponzory nehledali, ale určitě se jim nebráníme. Členské příspěvky zatím naše náklady pokryjí (šetříme). Moc rádi bychom do budoucna spolupracovali s organizacemi a firmami, kterým jde o podobné věci jako nám (bezpečnost, mediální přitažlivost). Velmi by se nám líbilo např. domluvit pro všechny kvalitní úrazové a životní pojištění.

Na internetu již lze nalézt webové stránky asociace (www.ajr.cz) ve fázi zkušebního provozu. Jaké plány se stránkami máte a co bychom na nich měli v nejbližší době nalézt?

T.S. Jsou to především informativní stránky pro členy asociace. Chceme zde spolu diskutovat a sdělovat si problémy, které pak chceme řešit. Část stránek je veřejná a každý si je může otevřít a přečíst. Zde se může objevit nějaký článek nebo anketa, aby si fanoušci udělali představu o tom, co nás trápí. Nechceme v žádném případě konkurovat stránkám jako jsou Vaše nebo podobné Vašim. Část stránek mají přístupnou pouze členové asociace.

Výkonný výbor FAS nedávno odsouhlasil, že bude trestat jezdce, spolujezdce, časoměřiče i pořadatele, kteří vlastní licenci, za účast na závodech neschválených FASem. Jaký je postoj AJR k této problematice? (pozn. rozhovor vznikl ještě před vyhrocením situace s Kramolínem)

T.S. Podle řádů na to mají právo. Myslím, že tato otázka se již několikrát řešila. Určitě je možné FAS požádat o výjimku (nevím, zda ji udělí ). Pokud chceme, aby byla dodržována pravidla, nemůžeme sami proti nim jednat. Pokud ano, nemůže nás překvapit potrestání. Druhou otázkou je, kolik lidí vrátí nebo neobnoví licence, aby mohli startovat na těchto neschválených podnicích.

Chtěli byste něco vzkázat jezdcům nebo fanouškům?

T.S. Chtěl bych fanouškům poděkovat za to, že stále milují tento sport a že chodí fandit, i když je to stojí stále více peněz. Přáli bychom si také, abychom všichni společně přispěli ke zkvalitnění rallysportu u nás.



Carlos Sainz šéfem týmu Volkswagen v MS?

Podle španělského serveru marca.com by se Carlos Sainz mohl v případě vstupu Volkswagenu do mistrovství světa stát šéfem jejich továrního týmu. Server nadále uvádí, že vstup VW do MS od roku 2011 je velmi pravděpodobný.

Dále se uvádí, že jezdcem týmu by měla být současná dvojka Citroenu Dani Sordo. Sainz v minulosti Sordo podporoval a jeho angažování to týmu by tak bylo logickým vyústěním jejich spolupráce.



Gilles Panizzi testoval Škodu Fabia S2000

Dlouhou dobu jsme o Gillesu Panizzim nic neslyšeli. Tento francouzský jezdec, který byl na začátku tohoto století na asfaltu skoro k neporažení, se v mistrovství světa představil naposledy v roce 2006. Tehdy startoval v MS s Fábií WRC týmu RedBull. Jak na Monte Carlu, tak i ve Španělsku dojel na desátém místě.

Nyní se tento asfaltový mág opět posadil do soutěžního speciálu značky Škoda. Dnes totiž Gilles testoval Škodu Fabii S2000 a zařadil se tak po bok slavných jezdců, kteří již usedli za volant tohoto vozu. Znamenalo dnešní testování budoucí spolupráci, nebo se jednalo jen o jednorázovou záležitost? Kompletní fotogalerii Petra Sagnera ze dnešního testu naleznete zde.



Ogier je připravený na domácí závod

Francouz Sebastien Ogier nemá čas se zabývat netypickou chybou, která ho o víkendu ve Španělsku připravila o vítězství. Na Tour de Corse, která se pojede tento víkend, si může zajistit svůj první světový titul. Nebude to však mít jednoduché. Na průběžně druhého Aarona Burkarta má náskok pouze čtyři body. Pokud by Burkart vyhrál a Ogier skončil čtvrtý, může se s titulem rozloučit.

V servis parku u přístaviště v Ajacciu nikdo nepochybuje, že Ogier ze sebe o víkendu vydá všechno aby napravil to, co zahodil minulou sobotu. "Musím na to zapomenout. Stalo se a je to pryč. Není důvod na to myslet. Teď je tady nová rally a já musím jet a vyhrát tento víkend šampionát."

Ještě v půlce Rally Catalunya Ogier mluvil o tom, jak zvolní a pojede podle toho, jak se bude vyvíjet průběžné pořadí. Nyní bude potřebovat několik testů ještě vyhrát a bude velice pozorně sledovat Burkartovy časy. "Musím být opatrný. Tour de Corse není jednoduchá rally. Je zde jednoduché ztratit čas. Defekt může být nejhorší. Může se stát prakticky cokoliv."

Také Burkartův přístup bude stejně opatrný jako Ogierův. Ví, že bude muset 'překonat horu'. Francouz již letos vyhrál třikrát, ale Burkart zatím na své první vítězství v juniorském šampionátu čeká. "Těší mě, že je šampionát stále otevřený", řekl Burkart. "Ale bude to opravdu těžké. Uvidíme jak to dopadne."

Kromě Ogiera a Burkarta bude sledován také vítěz ze španělska, Martin Prokop. Ten je v poslední době ve formě a vyhrál poslední kola juniorského i produkčního šampionátu. Jezdci Suzuki, Michal Kosciuszko a Jaan Molder budou doufat v ukončení jejich první sezony v továrním týmu na co nejvyšším místě.




Preview Barum Rally Zlín 2008

Po Rally Bohemia přichází na řadu předposlední podnik mezinárodního mistrovství, kterým je další z předních českých soutěží. Podobně jako vloni poutá Barumka atraktivní startovní listinou, kterou ji zajistilo setrvání v interkontinentální sérii. Nejrychlejší čeští piloti účastnící se domácího šampionátu tedy budou mít znovu možnost poměřit své síly s jinými předními evropskými jezdci. Na startu se tak samozřejmě sejde početná skupina speciálů Super 2000, jenž jsou v IRC vrcholnou technikou. Do boje s nimi vyrazí samozřejmě i neméně početná skupina produkčních vozů, ovšem ty zde již vloni jasně ukázaly, že to s hbitými atmosférickými dvoulitry budou mít více než těžké.

Toho si je samozřejmě plně vědom i vedoucí muž MMČR Roman Kresta, jenž tak na svůj domácí podnik přezbrojil z Mitsubishi na Peugeot 207 Super 2000 z dílen maďarského Tagai Racing Technologies. Tento speciál si moravský jezdec vyzkoušel na Kopné a hned z toho bylo jasné vítězství. V okolí Zlína to pochopitelně tak jednoduché mít nebude, ale to nic nemění na tom, že jeho cíl zůstává stejný, vítězství. Krestův největší rival z domácích kolbišť Václav Pech na Bohemii kvůli technické závadě cíl neviděl a výrazně si tím ztížil cestu za obhajobou titulu. Do Zlína přiveze svůj tradiční produkční Lancer EVO IX a tak se další těsná přetahovaná s Krestou očekávat nedá. Plzeňský pilot však jistě bude usilovat o umístění co nejblíže pódiu, které by mu při případném soupeřově odstoupení ještě zachovalo šance na zisk titulu.

V pozici největšího favorita na vítězství se na Moravě ukáže Francouz Nicolas Vouilloz, jenž bude za volantem Peugeotu 207 Super 2000 belgického Kronosu obhajovat loňský triumf. Na trať v první etapě vyrazí jako první, neboť právě na jeho Peugeotu bude nalepena jednička. Až s číslem 12 vyrazí vstříc 263 soutěžním kilometrům Ital Luca Rossetti, který je Francouzovi největším soupeřem o titul v sérii IRC a v současné chvíli na něho ztrácí 6 bodů. Na Barumce jej však bude trochu limitovat neznalost tratí, jelikož se zde objeví vůbec poprvé. Zkušeností z ročníku 2005 naopak jistě plně ve svůj prospěch využije Giandomenico Basso, který se na české tratě vrátí znovu v pozici továrního jezdce italského Abarthu. Jen Fiat Punto Super 1600 vymění za Fiat Grande Punto Super 2000 a v seznamu kandidátů na vítězství je bezesporu třeba mu rezervovat místo.

Bassův týmový kolega Anton Alen jako správný Fin dává přednost nezpevněnému povrchu, ovšem na loňské Barumce ukázal, že umí být rychlý i na asfaltu. V jednom místě byl však rychlý až přespříliš a tak letos bude jeho hlavní motivací vedle potrápení předních pilotů dojetí až na cílovou rampu. Tam se vloni neukázal ani další tehdejší pilot Punta Super 2000 Freddy Loix, který až do vylomení kola srdnatě bojoval o vítězství. Letos na sebe Belgičan pilotující Peugeot 207 Super 2000 z Kronosu v rámci série IRC upozornil jen na domácích tratích, kde nenašel žádného přemožitele. Druhý zářez však může následovat již tento víkend. Dvakrát si ze Zlína odvážel poháry pro vítěze Ital Renato Travaglia, jenž se podobně jako vloni představí se soukromým Fiatem Punto Super 2000 a pro italskou značku bude jedním z předních bojovníků o triumf.

Za volant jednoho z dalších Fiatů kategorie Super 2000 se posadí i pravidelný účastník MMČR Jaromír Tarabus, který vloni zlínskou soutěž zakončil havárií. Letos bude na start nastupovat po třech vydařených soutěžích a tuto sérii jistě bude chtít dále prodloužit. Úspěch zažil při svém posledním startu i druhý z pilotů Fiatů z dílen zlínského JM-Engineeringu Polák Grzegorz Grzyb, když slavil triumf na podniku svého domácího mistrovství. Na Barumce polský borec vloni opanoval skupinu A a letos se jistě bude chtít pokusit o něco podobného i v absolutní klasifikaci. Se Suzuki Swift Super 1600 na loňském ročníku moravské soutěže zářil také okruhář Tomáš Kostka. Pokud svou rychlost zopakuje i letos, kdy se představí za volantem Fiatu Punto Super 2000, máme se nač těšit. Zato posledního z pilotů vozu Fiat Punto Super 2000 Turka Volkana Isika tak vysoko zřejmě čekat nemůžeme.

Na loňský ročník, kdy až do úplného závěru soutěže bojoval o celkové vítězství, jistě rád zavzpomíná Španěl Enrique García-Ojeda, který se po delší odmlce vrací na tratě IRC. Namísto Peugeotu 207 Super 2000 z dílen Borjy Moratala však usedne do obdobného speciálu z italské stáje Munaretto. Podobně jako před dvěma lety se zde úřadující šampión IRC potká s Francouzem Bryanem Bouffierem pilotujícím identický vůz. Ten zatím jasně směřuje k obhajobě polského titulu a ve Zlíně bude samozřejmě startovat pod hlavičkou Peugeot Sport Polska. Od našich severních sousedů kromě něho dorazí i Michal Solowow s další 207. Chybět nemůže ani občasný účastník IRC a velký showman Maďar Janika Tóth, který pojede vedle Kresty s druhým vozem Peugeot z Tagaiových dílen. Zejména evropské body budou zajímat Bulhara Kruma Doncheva, jenž se představí s krásným žlutým Peugeotem, a Itala Lucu Bettiho pilotujícího taktéž Super 2000 od francouzské značky.

Lvíček bude mít samozřejmě zastoupení i mezi českými jezdci. Kromě již zmiňovaného Kresty do speciálů 207 usednou ještě další tři domácí borci. S tradičním modrobílým Peugeotem se představí vedoucí muž mistrovství ve sprintrally Josef Peták, kterému se docela daří také ve „velkém mistráku“. I po Barumce by jistě příbramský pilot rád setrval na průběžné páté pozici. Třetí příčku v MMČR zatím drží Pavel Valoušek, jenž dostal pro domácí podnik šanci ukázat své umění ve velkém stylu, když byl vybrán na post jezdce modrobílé 207 BF-Goodrich. Oproti předešlým domácím startům, během nichž byl svázán nedostatkem financí, bude mít tentokrát příležitost vyniknout naplno.

Rychlost letos několikrát jasně deklaroval i Roman Odložilík, jenž si však kvůli nespolehlivosti techniky příliš bodů do šampionátu nepřipsal. Na domácí soutěži, kterou již vloni absolvoval za volantem speciálu Super 2000, bude jistě chtít tuto smůlu prolomit. Při neúčasti Brice Tirabassiho, který dal IRC po nekonečné sérii technických potíží svého Peugeotu vale, bude posledním pilotem se speciálem Super 2000 Bernd Casier. Loňské páté místo bude mladý Belgičan obhajovat za volantem VW Polo Super 2000 týmu René Georges. Tento vůz se na českém území objeví vůbec poprvé. Do nerovného souboje s favorizovanými speciály Super 2000 vstoupí vedle již zmíněného Pecha i další přední čeští piloti produkčních aut. Z jejich řad budou však chybět Vojtěch Štajf, Emil Triner (oba Subaru Impreza Sti N12) nebo v mistrovství průběžně čtvrtý Karel Trojan (Mitsubishi Lancer EVO IX). Ze zahraničí přivezou produkční vůz účastník ME Ital Giovanni Manfrinato, Rakušan Franz Wittmann nebo Slováci Peter Gavlák a Tibor Cserhalmi (všichni Mitsubishi Lancer EVO IX).

Zařazení do šampionátu IRC kromě absolutní klasifikace pořádně vyztužuje i obsazení skupiny A. Přední domácí borci se v jejím rámci budou muset pořádně snažit, neboť na start dorazí hned několik velmi rychlých pilotů ze zahraničí. Z Francie přijede velmi rychlý Cedric Robert a na tratě se vydá za volantem Renaultu Clio R3. Obdobný vůz bude sloužit v cestě za co nejlepším umístěním ve skupině A i Italovi Alessandru Pericovi. Naši Josef Sedláček a Jan Vanáč tedy budou mít ideální příležitost porovnat své síly s atraktivní zahraniční konkurencí na stejné technice. V rámci skupiny R3 se představí ještě jeden velmi zajímavý host ze zahraničí Alessandro Bettega, který tolik zazářil při loňské Tour de Corse za volantem Fordu Focus WRC. Do Zlína samozřejmě vůz WRC nepřiveze, startovat bude s Hondou Civic Type-R R3.

Na startu ale samozřejmě nemohou chybět ani speciály Super 1600. Petr Zedník s jedním takovým (Ford Fiesta) zatím vévodí klasifikaci skupiny A českého mistrovství. Velkým soupeřem mu je jedna z největších domácích nadějí Jan Šlehofer, který se bude muset po havárii v Pelhřimově obejít bez svého tradičního vozu a usedne do čerstvě opraveného Fiatu Punto Super 1600, s jakým na začátku roku jezdil Jiří Skoupil. Právě Šlehofer však bude při tvrdých bojích ve skupině A zřejmě našim hlavním želízkem v ohni. S Citroënem C2 Super 1600 nebude chybět Antonín Tlusťák a s Peugeotem 206 Super 1600 pak Milan Kneifel. Ze Škody Fabia Kit Car přesedne na Barumce do Suzuki Ignis Super 1600 velmi rychlý Lubomír Minařík. Dva velmi rychlí borci přivezou speciál Super 1600 ze zahraničí. V obou případech se bude jednat o Suzuki Swift a usednou do nich Slovák Jozef Béreš a Maďar Robert Bútor. U obou dvou se můžeme těšit na dravou atraktivní jízdu na hranici fyzikálních zákonů.

Na závěr je třeba ještě zmínit snad největší lákadlo Barum Rally, kterým bude premiéra vozu Škoda Fabia Super 2000. Ten samozřejmě nebude bojovat s ostatními, ale pojede jen jako předjezdec. I v této pozici ale jistě bude budit velký zájem.

 

Sebastien Loeb testoval ve Škodě 130LR!

Současný suverén světové rally a čtyřnásobný mistr světa Sebastian Loeb se účastnil testování se Škodou 130LR.


Sebastien Loeb vzhlíží ke značce Škoda


Sebastien Loeb vzhlíží ke značce Škoda

Jak k tomuto překvapivému spojení došlo? Vysvětlení podává sám Sebastien Loeb:
„Samozřejmě, že spolupráce tohoto charakteru není u jezdců z mistrovství světa obvyklá. Nicméně tento můj test je především důsledkem nedávného návrhu Maxe Mosleyho, potažmo FIA, že by se v budoucnosti světový šampionát mohl jezdit s vozy pouze se zadní poháněnou nápravou. Je potřeba, abych byl připraven na vše. Navíc mám ze svých zdrojů signály, že tento návrh je stále živý, jelikož jeho atraktivita pro diváky a výrazná úspora při vývoji a provozu takovýchto aut pro tovární týmy je zřejmá. Na druhou stanu musím poznamenat, že nekoncepční a stále se měnící rozhodnutí FIA, kvůli kterému nemáme my jezdci ani týmy dlouhodobou existenční jistotu, mě přece jenom dosti stresuje, až mi z toho v poslední době začaly šedivět vlasy.“


Sebastien Loeb za volantem Škody 130 LR

Dále budoucí pilot, dnes již legendárního, českého vozu vysvětluje svoji motivaci pro testování se Škodovkou takto: „Původní domluva vznikla již ve Švédsku, kde jsem tuto nabídku dostal. Za normálních okolností bych samozřejmě z důvodu svého vytížení ve světovém šampionátu a vzhledem k závazkům ke značce Citroën tuto nabídku odmítl, ale existence výše zmíněného návrhu FIA postavila situaci do nového světla, a z nabídky se stala výborná příležitost, jak se naučit zacházet s vozem s pohonem zadních kol. Každá zkušenost pro mě tedy bude, vzhledem k budoucnosti, velmi cenná. Citroën v současné době žádné vozy s pohonem zadní nápravy samozřejmě neprovozuje, ale zároveň má, stejně jako já, vzhledem k naší dlouhodobé smlouvě velký zájem na tom, abych se naučil s takovouto koncepcí vozu jezdit. Takže mým případným startům s dnes již historickým vozem Škoda nebrání, naopak mi vyšel vstříc. Navíc Škoda 130LR je vozem skupiny B a já jsem doposud žádné podobné monstrum této legendární skupiny neměl možnost pilotovat. Navíc to, že majitel vozu projevil o můj start s jeho autem opravdu velký zájem, bylo při mém rozhodování, také důležitým faktorem.“


Majitel týmu přemlouvající čtyrnásobného světového šampióna ke startu s jeho vozem


Sebastian Loeb a majitel vozu po vzájemné dohodě


Sebastian Loeb a majitel vozu po vzájemné dohodě

Sebastien Loeb ujel s vozem, se kterým jinak příležitostně startuje v Poháru České republiky v rally posádka Macháček – Kareš, několik testovacích kilometrů. Jaké z něho měl pocity?
„Zpočátku mě dost udivilo, že po zvednutí zadní kapoty se místo rezervy, jako je tomu v Citroënu, objevil motor. Nicméně po chvilce přemýšlení jsme si na to zvykl a začal vozu více důvěřovat.“


Sebastienův údiv na umístěním motoru.


Sebastienův údiv na umístěním motoru.


Sebastian Loeb přemýšlí nad nutností nového jízdního stylu.

Znamená to, že budete startovat v nějakém podniku s tímto vozem?
„Vzhledem k termínovým kolizím českých závodů se světovými podniky připadají v úvahu pouze starty na dvou letošních pohárových soutěžích, a to při Rally Vyškov a Rally Vysočina Okříšky. Jsme domluveni, že na „horké sedadlo“ by při závodech usedl, místo zaneprázdněného Daniela Eleny, jeden z místních domácích spolujezdců. Rozpis bude číst anglicky, protože francouzština spolujezdce je na úrovni Diega Maradony.“


Sebastien Loeb se svým budoucím spolujezdcem

Poslední slovo má majitel vozu: „Sebastienovi neklademe žádné cíle co se týče umístění, hlavní bude, aby se všichni dobře pobavili a aby nasbíral zkušenosti se „zadokolkou“. Nicméně předpokládáme, že sem tam někoho porazí. Ale zároveň si uvědomujeme, že na něm bude ležet tíha veliké odpovědnosti, protože poprvé v životě nepojede s pojištěným autem a co si rozfláká, to si taky zaplatí, což u Citroënu nezažil. Navíc čistokrevná původní metalexová Škoda 130LR, jaká je ta naše, už je dnes vzácností, zatímco „WRCčka“ seká Citroën jak Baťa cvičky.“

 


Rozpis podle Colina McRae

Jednou z nejdůležitějších věcí k úspěchu posádky v rally je dobře napsaný rozpis. Pojďme se podívat, jaký rozpis používal Colin McRae.

Psaní rozpisu už lze najít v dobách před první světovou válkou, větší rozmach ale nastal až v šedesátých letech, kdy zahraniční účastníci závodů chtěli eliminovat znalost tratí domácích jezdců.

Nikdy nelze tvrdit, který z mnoha používaných typů rozpisů je ten nejlepší. V zásadě se používají nejčastěji tři druhy rozpisů. Asi vůbec nejpoužívanější je ten, kdy se popisuje obtížnost (poloměr) zatáček. Nejčastěji se používá devítkový systém, kde jednička je minimální zatáčka a devítka vracák o 180 stupňů. Levá pět je tedy v tomto případě odbočení o devadesát stupňů. Některým posádkám ale stačí jen sedm či méně stupňů. Některé to zase číslují obráceně, takže jednička je pro ně vracák.

Druhým způsobem je rozpis, kde je psáno, jakou rychlostí se má daná zatáčka projet. Není to tak časté, ale některým jezdcům to tak vyhovuje. Samozřejmě to klade nároky na odhad rychlosti, jakou se dá zatáčka projet, stejně jako na to, jakou rychlostí při závodě jezdec jede. Při jízdě není čas koukat na tachometr.

Třetím základním způsobem je rozpis podle toho, na jaký rychlostní stupeň se dá zatáčka projet. To v zásadě vypovídá o tom, jak obtížná zatáčka to je i jakou rychlostí by se měla projet. Samozřejmě existují i další varianty rozpisu, třeba Štěpán Vojtěch používá systém, kdy je každá zatáčka popsána více čísly. Prý si tím lépe představí její průběh.

Rozpis samozřejmě není jen o zatáčkách, ale o všem, co potřebuje jezdec vědět pro to, aby mohl jet co nejrychleji. Popisují se horizonty, rovinky, zda zatáčky řezat či ne, kudy kam najet, čemu se vyhnout, kde to klouže, prostě vše více či méně důležité. Těžko říct, zda je lepší více či méně informací v rozpisu. Špičkoví jezdci ale mají rádi spíše více informací.

Třeba Colin McRae tvrdil, že vždy chtěl mít v rozpisu co nejvíce informací. „Chtěl jsem co nejvíce informací z rozpisu. Problém byl, že Nicky Grist mi nebyl schopen přečíst vše, co jsem mu při seznamovacích jízdách nadiktoval. Prostě to nešlo stihnout. Proto jsme vždy museli rozpis trochu proškrtat, aby to stíhal číst.“

Někomu se může zdát, že jezdec nemůže být schopen vnímat vše, co mu jde interkomem do uší. Colin říkal, že to není problém. „Nic na tom není, je to automatika. Když to posloucháte stále dokola, rychle si zvyknete a pak to jde samo.“ Horší je, pokud se spolujezdec zmýlí v diktátu. „Pokud udělá chybu v rychlé zatáčce nebo v zatáčce přes horizont, většinou to má vážné následky a v 90% to končí havárií.“

Dejme teď slovo Nicky Gristovi, který nám na jedné stránce rozpisu popíše a vysvětlí, co chtěl Colin v době své největší slávy slyšet. Jde o stránku z rozpisu pro finskou rychlostní zkoušku Vastila. „Číslo vlevo nahoře je délka rychlostní zkoušky, vpravo nahoře je pak kolikátá stránka z kolika to je. „lgL“ znamená long left (dlouhá levá zatáčka), tedy taková, která je sice dlouhá, ale pozvolná. „K out“ znamená keep out, tedy aby se i na výjezdu držel vlevo. Pak hlásím „and tightens“. „And“ používáme pro něco, co brzy navazuje, „tightens“ znamená váže. V našem případě je to levá na čtvrtý rychlostní stupeň.“

„Dál máme levou na šestku přes horizont na další horizont, pak 100 metrů rovinka, na konci možný skok. Protože při seznamovacích jízdách nejde přesně odhadnout, zda skutečně skočíme nebo ne, hlásím, že je možné že skočíme. Je to tak lepší, protože se pak na to Colin mohl připravit. Pak máme rovinku 30 a dlouhou pravou zatáčku na šestku, poznámka „line“ znamená, že je to mírná zatáčka a že do ní není třeba zatáčet při najíždění, stačí trochu korigovat až v ní.

Šipka znamená „into“ (do), což je náš další výraz pro něco, co následuje. Používáme tři – plus, into a and. Plus je okamžitě, into je o trochu později, and ještě o chvilku déle. Takže následuje „medium jump middle“. Medium značí Colinovi, že má těsně před skokem přibrzdit, protože jinak by se mohlo hodně skočit a mohlo by to mít vážné následky, „Middle“ mu zase napovídá, že má na skok najet středem, aby po dopadu zase přistál na trati.“

„Pak máme třicet, pravá na šestku na horizont, držet vpravo do. Vykřičník hlásím jako „care“, tedy aby Colin zbystřil. Levá zatáčka na trojku pod plynem (on throttle) přes horizont. Všimněte si, že mám také některé sekvence podtrhané. To mi napovídá, že vše, co je podtržené, mám číst najednou.

Pak máme pravou dlouhou na šestku (long six right) a levou na pětku přes horizont skok, po skoku přechází do mírné (opens long). To potřebuje Colin vědět proto, aby skok držel pod plynem a najel ho bokem. Zbytek už byste mohli přečíst sami. 30 rovinka, pravá na pětku zavírá, na horizont, váže pravá pět přes horizont. Tady se při závodě jede palba, možná nějakých 170 km/h, takže to čtu zase vše v celku.

Následuje levá pět plus zavírá (five left plus tightens), plus znamená držet pod plynem, tightens zavírá na konci. Na závěr máme levou šest přes horizont, držet stopu. Pak nám váže něco s vykřičníkem, takže to mám takhle speciálně podtržené, abych věděl, že mám rychle otočit na další stránku.“

„Jak vidíte, máme tam docela dost detailů. Záleží na jezdci. My používáme systém založený na rychlostních stupních, jiní používají číselný systém nebo rychlostní systém. Juha Kankkunen zase používal velmi zvláštní popisný systém. Na konci soutěže je ale úplně jedno, co kdo používá, důležité je, jak podle toho dokáže jet a jak je rychlý.“

Samotný Colin dodal, že jemu rychlostní stupně vyhovují i proto, že je to krátké. „Čísla jsou kratší a lépe pochopitelná než slova. Bez rozpisu se dá samozřejmě jet také, ale odhaduji asi o 25% pomaleji. I kdybyste měli sebegeniálnější paměť, nemůže si všechny ty zatáčky, horizonty, skoky a nájezdy zapamatovat.“

Nicky Grist k tomu ještě dodává. „V dnešní době je správný rozpis čím dál důležitější. Jezdci jezdí hodně na hraně a protože mají plus mínus stejně výkonná auta, rozhoduje každý detail, každé zbytečné přibrždění.“

A jaká soutěž byla podle Nickyho Grista nejobtížnější z hlediska rozpisu? „Z hlediska spolujezdce to byla Rally Finland a pak Safari rally. Obě byly zhruba stejně obtížné, každá ale z úplně jiného pohledu. Finsko je strašně rychlé a náročné na čtení a orientaci jezdce, na Safari jste zase nikdy nevěděli, co vás překvapí.“

Příště se podíváme na to, jakých obrovských chyb se v minulosti dopustili spolujezdci a jaké to mělo následky.

 

10 největších omylů spolujezdců

Spolujezdci jsou většinou považováni za neomylné. I oni jsou ale také jen lidi, kteří mohou chybovat.

Zatímco chyba u jezdce se většinou něčím omlouvá, chyba u spolujezdce se jaksi nepředpokládá. Většinou se takové chyby zdají zbytečné a neomluvitelné. V případě, že se chyba týká rozpisu, mohou být i nebezpečné. Spolujezdci ale nejsou neomylní ani na nejvyšší úrovni, jak si teď na deseti případech ukážeme. Nedá se říci, že by nebyly větší omyly, tohle berte jako takový průřez tím, co se může všechno přihodit.

Harri Rovanpera, Risto Pietilainen, Finsko 2000
Risto Pietilainen zapomněl na známé heslo, že s časoměřiči se nemá cenu dohadovat. Posádka dostala během prvního dne penalizaci 10 sekund za pozdní příjezd do časové kontroly. Penalizaci považovali za neoprávněnou. Na konci jedné rychlostní zkoušky třetího dne byli stejní časoměřiči, kteří jim dříve dali penalizaci. Risto se s nimi dal do hádky, jaksi ale pozapomněl, že jim plyne čas. Nic nevyhádal a ještě dostali další penalizaci 20 sekund, která jim byla později snížena na 10 s. Rovanpera startující se soukromou Corollou WRC tím přišel o druhé místo v celkové klasifikaci, ale mrzet ho to tolik nemuselo, protože na základě jeho výkonu pak dostal nabídku od továrního Peugeotu.


Výkon na domácí soutěži byl pro Rovanperu vstupenkou k Peugeotu

Colin McRae, Nicky Grist, Německo 2002
„Na to se zeptejte toho velšského mága!“ Tak reagoval Colin na otázku novinářů, za co dostal desetisekundovou penalizaci při odjezdu ze servisu. Nicky Grist, kterého tím Colin myslel, vše nakonec vysvětlil. Přiznal, že trochu podcenil čas odjezdu ze servisu, a tak odjížděli na poslední chvíli. Asi by časovou kontrolu stihli, kdyby ovšem Colinovi při výjezdu dvakrát nezhasl motor. Můžete namítat, že na tom má podíl i Colin, ale skutečností je, že od spolujezdce se očekává, že podobné věci bude předpovídat. Mimochodem, Colin pak s Nickym dva dny kvůli tomu nemluvil.

Carlos Sainz, Marc Marti, Argentina 2003 „Vyřešíme si to spolu později a jen mezi sebou,“ komentoval celou událost Carlos. Vzhledem k tomu, že už se jim to pak nikdy nestalo, patrně si pohyby ukazováčkem vysvětlili dokonale.

Francois Delecour, Dominique Savignoni, Velká Británie 2002
Dominique Savignoni nahradil pro Velkou Británii zraněného Daniela Grataloupa. Francois před startem tvrdil, že „jsme dobří přátelé, rozumíme si a jsem si jist, že nebudeme mít problém.“ O dva dny později už na něj řval ty nejsprostší nadávky, mezi nimiž se opakovaly výrazy jako „moc pozdě“, „tisíckrát pozdě“ apod. A co se vlastně nestalo? Dominique špatně odhadl rychlost vozu a dost pozdě přečetl Delecourovi zatáčku. Výsledkem byla poměrně velká havárie, jak můžete vidět i na obrázku. Tady je vidět, jak jsou důležité zkušenosti spolujezdce.


Takhle dopadl Delecour

Colin McRae, Nicky Grist, Austrálie 2001
Máme tu druhý omyl této posádky a i tentokrát je v tom Nicky ne zcela vinně. Tenkrát se ještě pořadí do další etapy losovalo, protože nikdo nechtěl jet první, Dnes už se jezdí automaticky obráceně, tenkrát tomu tak ještě nebylo. Na losování ale přišel Colin o trochu později, což stačilo na to, aby byl z losování vyškrtnut. Asi není třeba dodávat, že tak na něj zbyla první startovací pozice a neoblíbené čištění trati. Opět se to může jevit jako chyba Colina, ale ve světe rally to chodí tak, že za všechny časy, příchody a odchody je odpovědný spolujezdec. Takže i toto nakonec spadlo na něj;)

Carlos Sainz, Luis Moya, Argentina 1990
Podruhé tu máme i Carlose, ale ještě z dob, kdy jezdil s Luisem Moyou. V Argentině 1990 stíhal v závěru vedoucího Mikki Biasiona, když si při rychlém čtení rozpisu Luis omylem otočil rozpis o dvě stránky místo o jednu. Vychrlil na něj něco, co před nimi nebylo a co nemohlo skončit jinak než havárií. Carlos poslal jejich Toyotu třikrát přes střechu a zdálo se, že je po závodě. Nakonec ale vůz nastartoval a s notně otlučenou Toyotou nakonec do cíli na druhém místě dojeli. A co říkal Carlos v cíli ihned po dojezdu? „Nemohu pochopit, jak jsme s tak otlučeným autem mohli dojet do cíle. Také vůbec nechápu, co bylo příčinou naší havárie…“ Luis se mu přiznal až pak.


I s takto poničeným vozem Carlos Sainz pokračoval

Markko Martin, Michael Park, Safari 2002
Asi největší noční můrou spolujezdce je to, když na startu rychlostní zkoušky zjistí, že sebou nemá rozpis. Přesně to se stalo i Michaelu Parkovi, když zjistil, že nemá rozpis pro první ranní zkoušku, ale pro druhou. Stalo se to tak, že jejich špioni mu noc předtím kontrolovali rozpis, který mu pak nechali v servisu. Ráno se mu sice do ruky rozpis dostal, ale jiný, než bylo potřeba. Opět chyba, která je na spolujezdci. On si totiž musí ohlídat, zda má vše připravené. Většina posádek sebou pro jistotu vozí i kopie všech rozpisů. Proč to neměl Michael? „Chtěli jsme co nejvíce ušetřit na váze. Až pět minut před startem jsem zjistil, že nemám správný rozpis. Není to sranda jít to oznámit jezdci…“


Jak se asi jede bez rozpisu?

Richard Burns, Robert Reid, Katalánsko 1996
Havárii jako následek špatného čtení rozpisu už jsme tu měli dvakrát. Tady je další případ. Nechme to popsat samotného Roberta Reida. „Blížila se pravá zatáčka na trojku. Otočil jsem list v rozpisu a čtu dál. Za zatáčkou ale bylo úplně něco jiného, než v rozpisu. Absolutně nechápu, jak je to možné.“ Následek? Velká havárie. „Měl jsem chuť okamžitě skončit s rally. Richard se ale zachoval skvěle. Šel za týmem a řekl jim, že je to poprvé, co se mi něco podobného stalo. Řekl jim také, že za mnou stojí a to samé že očekává i od všech ostatních.“

Sebastian Loeb, Daniel Elena, Turecko 2003
Loeb s Elenou vypadají jako skoro neomylná dvojice, ale i jim se jednou stal vskutku zajímavý případ. Bylo to v Turecku 2003. Loeb s Elenou míří na přejezdu do tankovací zóny. Elena ale zavelí odbočit na nesprávném místě, následkem čehož si posádka asi 13 kilometrů zajela. To by ještě nebylo to nejhorší, kdyby jim pouhé čtyři kilometry před dotankováním nedošel benzín a oni nezůstali bezmocně stát na silnici. Citroen sice později přiznal, že chyba byla i ve výpočtu spotřeby benzínu, protože normálně by měla být v nádrži větší rezerva, ale vina nakonec stejně padla nejvíce na Elenu, který špatně studoval roadbook. Pravdou ale je, že tenkrát se jelo v Turecku poprvé a kvalita roadbooků nebyla zrovna dokonalá.


Takhle se tvářil Seb, když mu došel benzín

Ari Vatanen, Terry Harryman, Monte Carlo 1985
Na závěr jedna legendární historka, která se mezi spolujezdci vypráví již léta. Bylo to na Monte Carlu 1985, ve slavné době legendárních „béček“. Ari Vatanen byl na Monte tenkrát velmi nažhaven a na konci jedné erzety dokonce říká spolujezdci: „Teď už máme před Röhrlem takový náskok, že klidně můžeš řídit i ty.“ Jaké ale bylo zděšení, když v časové kontrole zjistili, že na Röhrla naopak několik minut ztrácejí? Jak je to možné? Vysvětlení se našlo brzy. Start jedné zkoušky byl totiž zpožděn o čtyři minuty kvůli divákům. Harryman to ale zapomněl započítat do svých výpočtů, a tak byl přesvědčen, že o několik minut vedou. Nezapomínejte, že tenkrát to ještě nebylo jak pořádně ověřit, jedině snad v časových kontrolách. Tento trochu úsměvný příběh má ale dobrý konec. Vatanen totiž od té doby zajížděl s Peugeotem 205 T16 jeden nejrychlejší čas za druhým a nakonec soutěž o 21 sekund vyhrál.


Tady nakonec vše dobře dopadlo

Tak to byl výběr různých omylů spolujezdců na světové úrovni. Určitě by se jich našlo i mnohem více

 

 

Jak moc se mohou lišit rozpisy v MS

V dalším dílu seriálu o spolujezdcích se podíváme, jak moc se mohou lišit rozpisy stejné rychlostní zkoušky u několika jezdců. Ukážeme si to na rozpisu pro začátek rychlostní zkoušky Coldirodi, která se jezdila v rámci Rally San Remo, u čtyřech bývalých slavných jezdců.

První rozpis je od Colina McRae, který používal poměrně klasický systém zápisu a obtížnost zatáček si poznamenával podle rychlostního stupně, na který jí měl projíždět. Většina z vás se v něm asi vyzná, přesto připomenu, že podrobné vysvětlení jeho rozpisu už jsme vám přinesli a najdete ho zde.

Druhý je rozpis stejného úseku od Tommi Makinena. Ten se nechával navigovat ve finském jazyce, takže zkratky jsou sice jiné, ale v zásadě to není až tak nepochopitelný zápis. Pokud se ptáte, co znamenají čísla 3, 15 a další, tak to jsou vzdálenosti do další zatáčky v desítkách metrů. Když mu tedy spolujezdec přečetl 3, znamenalo to 30 metrů. Toto zjednodušení používal proto, aby spolujezdci ušetřil každou hlásku. Najdete schválně v rozpisu obvyklé finské "ojke ojke, kirá kirá"? ;)

Pokud jsme se v předchozích rozpisech ještě vyznali, pak u rozpisu Carlose Sainze to nemá cenu ani zkoušet. Jde patrně o nějaký zvláštní popisný systém, kde zcela chybí údaje o vzdálenosti k další zatáčce, což je zvláštní. Mimochodem, něco podobného prý používal i Juha Kankkunen.

Na závěr ještě to samé od Didier Auriola. Ani tady se příliš nechytám, jen se mi podařilo zjistit, že podobný rozpis se ve Francii používá docela často. Zatáčka je popsána více čísly, ale víc vám k tomu opravdu nepovím.

Ačkoliv tedy každý používá jiný systém, nakonec je podstatné jen to, zda mu to vyhovuje a zda je schopen podle něho zajíždět rychlé časy.



Jan Jakubec: Třída N2 je ve sprintech skvělá

Loňský šampión třídy N2 národního šampionátu Jan Jakubec se letos soustředil na starty v MMČR. O uplynulém víkendu si však odskočil do seriálu jednodenních podniků a postavil se na start Rally Prachatice. Po velmi krásných soubojích v početně obsazené třídě N2 vybojovali spolu se spolujezdcem Jiřím Strossem pěkné druhé místo.

„Vzhledem k velké finanční náročnosti vynecháváme Barum Rally Zlín. Přivítal jsem proto možnost svezení na sprintu v Prachaticích. Do auta se mnou usedl Jirka Stross, pro kterého to byl první start od Hustopečí. Celý týden před startem panovalo krásné počasí a já se těšil na suché tratě a pěkné závodění. S počasím to ale nakonec dopadlo úplně jinak. Na takovém množství vody jsem ještě nejel, takže jsem z toho měl velké obavy. Auto totiž muselo zůstat celé na barumku,“ nepotěšil Honzu Jakubce vytrvalý déšť.


Foto: Robert Balcar

Po několika odstoupeních v úvodu sezóny vstoupili Honza s Jirkou do soutěže rozvážněji. „Začali jsme s respektem. Ostatní ale také, takže na první rychlostní zkoušce z toho bylo druhé místo. Druhá vložka ale byla v našem podání vyloženě špatná. Měli jsme velké chyby v rozpisu a propadli se na čtvrté místo. Ani ta třetí nebyla lepší a na vedoucího Jakuba Brázdu jsme ztráceli už 27 vteřin (za celý závod potom 33,8 s).

Nevím, jestli to nebylo částečně i návykem z velkého mistráku, kde je na napravení chyb vždycky více času. Každopádně bylo jasné, že o vítězství se už prát nebudeme. V servisu jsme se pak s Jirkou shodli na nutnosti hodně přidat,“ hodnotí pražský pilot sebekriticky úvodní sekci.

K dalšímu průběhu soutěže pak dodává: „Na čtvrté vložce havaroval Kaválek. My porazili Ladislava Henzla o necelých čtrnáct vteřin a postoupili na druhé místo. Po sekci jsme měli na Henzla k dobru necelých osm vteřin. Bylo nám jasné, že ještě budeme muset závodit.“


Foto: Robert Balcar

Obrovské štěstí měla postupně zrychlující posádka v samotném závěru soutěže. „Na sedmé erzetě jsme si i přes přibývající množství vody dali oproti druhému průjezdu deset vteřin a náskok na Ladislava Henzla navýšili o dalších šest. Na „osmičce“ jsem chyboval v Třebanicích u kapličky. Museli jsme couvat a ztratili asi pět vteřin. Pod dojmem ztráty jsme zbytek vložky jeli ve velkém nasazení.

Za letmým cílem se nám auto v pravé čtyři na vytahaném blátě spakovalo a v poměrně vysoké rychlosti jsme „vycestovali“ na přilehlou louku. Auto jsme z ní dolovali zhruba deset minut, protože jsme se z mokré trávy nemohli dostat na silnici. Ta vedla metr nad úrovní louky. Ven nám pomohli až diváci a rád bych jim touto cestou moc poděkoval. Bez jejich pomoci bychom tam zůstali. Štěstí bylo, že se uvedená příhoda odehrála až za cílem a náš čas na erzetě to neohrozilo.

Při cestě na start deváté, závěrečné vložky, jsme se dozvěděli o jejím volném průjezdu a mohli začít oslavovat druhé místo. Škoda jen našeho spánku v první rundě a chyb v rozpisu (přestože jsme si před začátkem tréninku kladli na srdce jeho dobré napsání). Neztratit tolik času, mohlo to být ještě zajímavější,“ převažují nakonec u Honzy pozitivní pocity a přidává zajímavý postřeh. „Ve sprintech je ve třídě N2 skvělá konkurence, větší než v MMČR, a bylo to i přes počasí perfektní svezení. Pokud finance dovolí, rád bych ještě letos nějaký sprint absolvoval.“

Závěrem je potřeba zmínit ty, bez nichž by dosažení tohoto kvalitního výsledku nebylo možné. „Rád bych poděkoval celému Sparrow racing týmu. Auto bylo opět perfektně připravené a skvěle fungovalo. Velké poděkovaní zaslouží také naši sponzoři, realitní kancelář Europe Property a společnost Sport Entry, díky nimž jsme mohli v Prachaticích startovat.“

 


Jak vážný je zájem Volkswagenu o MS?

Na německých serverech se začínají množit informace o možném vstupu značky Volkswagen do mistrovství světa. Rallye-magazin.de tak píše o vysoké návštěvě z koncernu VW na letošní Německé rally. Jednalo se o Michela Bernarda a Uwe Baldese z oddělní motorsportu Volkswagen. "Jsem zde abych zmenšil můj deficit ohledně rallysportu," řekl Bernard, který u VW dlouhodobě pracuje jako expert na Dakar.

Uwe Baldes pak pracuje pro tiskové oddělení motorsportu Volkswagen. Množí se tak náznaky, že by VW mohl přestoupit do mistrovství světa v rally. Co by to znamenalo pro značku Škoda je více než jasné.

 

Václav Pech jun.: „Pecha čeká vrchol sezóny“

Úřadující mistři republiky Václav Pech jun. s Petrem Uhlem mají před sebou velkou výzvu v podobě slavné Barum Rally Zlín, která je v tomto roce zařazená do seriálu Mistrovství Evropy a současně do prestižní série IRC (Intercontinental Rally Challenge). Ve Zlíně se tak o následujícím víkendu sjede špička Evropského rallye, aby změřila své síly. „Barum Rally Zlín je jednoznačně vrcholem rallyeové sezóny v České republice, a tak k ní přistupujeme i my. Vzbuzuje v nás velké emoce, respekt, ale zároveň se těšíme na porovnání se skvělou konkurencí, která se zde sjede. Kvalita jezdeckého pole, jaká je ve startovní listině, ukazuje na nejlepší soutěž v Evropě, a ve Zlíně se představí opravdu hodně zvučných jmen světového kalibru. Je zřejmé, že jistou technickou výhodu budou mít speciály kategorie S2000, která hraje v současné době v Evropě prim. Z mého pohledu bychom ale mohli těžit ze spolehlivosti produkčního Mitsubishi Lancer EVO IX. Podobnou konkurenci, i když ne až tak kvalitní, jsme si mohli vyzkoušet v loňském roce a víme, že soutěžit se s ní dá. Loni se nám podařilo získat vynikající třetí místo, což bylo v daných podmínkách skoro neuvěřitelné. Do Zlína se opravdu hodně těšíme,“ říká o nadcházející Barum Rally Zlín Václav Pech jun.

Posádka Euro Oil teamu Václav Pech jun. a Petr Uhel dobře ví, že body na zlínské soutěži mohou rozhodnout o titulu mistra republiky v automobilových soutěžích a věnují přípravě zvýšenou pozornost. Po Rally Bohemia se vůz kompletně rozebral a proběhla výměna opotřebovaných dílů. „Podstatné bude zvolit správné tempo i ve vztahu k technice, která musí vydržet nejdelší soutěž v roce. Začátkem tohoto týdne jsem absolvoval krátký test zda je vůz dobře poskládán a v pátek těsně před startem, bychom se s Petrem chtěli svést na testovací rychlostní zkoušce ve Zlíně, abychom si zvykli na závodní režim,“ komentuje přípravu vozu Václav Pech jun.

Body získané zde na Barum rally nejednou pomohly Václavu Pechovi jun. k zisku titulu mistra republiky v rallye, a v roce 2003 se mu zde podařilo i zvítězit. Divácky velmi atraktivní superspeciální rychlostní zkouška vedoucí ulicemi nočního Zlína a přes Baťův areál má nezaměnitelnou atmosféru, ale ty pravé souboje se rozhoří až na rychlostních zkouškách v sobotu a v neděli.

Tři velmi zajímavé dny mají před sebou desetitisíce fanoušků rallyesportu ze všech koutů Evropy. Rozehřát se můžou již v pátek ráno na testovací rychlostní zkoušce shakedown, skvělou atmosféru si dále užít večer na superspeciálce ve Zlíně, a to pravé rallye si vychutnat během první sobotní, či závěrečné nedělní etapy. Pořadatelé i týmy připravili pro diváky i mnoho doprovodných akcí, a o dvou z nich se zmiňuje i Václav Pech jun.: „V pátek od jedné hodiny budeme mít autogramiádu a setkání s fanoušky na čerpací stanici Euro Oil v Napajedlech, na kterou všechny naše příznivce zvu. Na skvělou atmosféru na Barumce se už moc těším, a když bych nezávodil sám, tak bych se určitě přijel podívat i jako divák, protože Barum Rally bude to nejlepší, co lze tady ve střední Evropě vidět. Jsem také zvědavý na start svého táty, který pojede s Frantou Šimkem mezi historiky v rámci akce Rally Stars se Škodou 130 RS. Tuhle příležitost jim nabídla firma AV Engineering, která tento vůz vlastní. Táta s Frantou se tak společně vrátí do vozu, se kterým získávali ty největší úspěchy před lety. Určitě to bude stát za to.“

Barum Rally Zlín odstartuje v pátek v 17.00 hod slavnostním startem Pod Velkým Kinem ve Zlíně a první posádka přejede cílovou rampu v 15.30 hod. v neděli odpoledne

 

Opel Corsa S2000 se představuje

Práce na dalším voze kategorie S2000 slibně pokračují. Alespoň to tvrdí britský tým MSD, který vůz připravuje.

Jak jsme již informovali, stavbu nové Corsy S2000 zadal Opel zkušenému týmu MSD, který stojí i za vývojem vozu MG S2000 a v minulosti měl na starosti i vozy Hyundai WRC.

Teď je ale nejvíce zaměstnává nová Corsa S2000, která se podle původního plánu měla objevit na ukázku už v Německu. To se sice nestihlo, ale jinak prý vše běží podle plánu tak, aby mohla být 1. října provedena homologace. Teď je tým ve stádiu tvrdého testování.

David Whitehead, šéf týmu, je s dosavadním postupem spokojen. "S vozem jsme spokojeni, všechno to spolu funguje. Získali jsme velké zkušenosti už s vozy Hyundai WRC, nedávno jsme postavili i vůz MG S2000. Jsem tak přesvědčen, že Corsa S2000 bude také velmi dobrý vůz, který se postaví Peugeotům a Fiatům. Máme s vozy S2000 už velké zkušenosti, vždyť stavíme dva vozy pro různé továrny."

Otázkou je, jaký bude o nové Corsy S2000 zájem. Whitehead tvrdí, že velký. "Vedeme jednání s několika týmy, které mají v pozadí národní prodejce vozů Opel. Značka Opel sice v posledních letech v rally chyběla, ale stále má velkou historii."



Návštěvnost: 0 / 7697  |  Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek